Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Haluatko isoäidiksi? lopeta tupakointi!

25.08.2008 |

Luin kerran yhdestä tutkimuksesta, olikohan tanskalainen, jossa äidin tupakoinnin otaksuttiin aiheuttavan pojille piilokiveksisyyttä ja myöhemmin elämässä lisääntymisongelmia ja kivessyövän suurentuneen riskin.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

näitä tutkimuksiahan tehdään ja julkaistaan harva se päivä.

En väitä että odottavan/imettävän äidin (ylipäätänsä kenenkään) tupakointi olisi hyväksi itselleen saatika lapselle, mutta onko kukaan huomannut lähipiirissä että esim kaverin vanhemmat ovat polttaneet, ja heidän lapset saaneet lapsia? eli heistä on tullut isovanhempia?

Vierailija
2/2 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieheni siittiöiden lukumäärä siemennesteessä on häviävän pieni murto-osa normaalista. Näistä yli 90 % on kuolleita ja vain 1-2 % (jo siis alkujaan pienestä määrästä) on liikkuvia ja oikean muotoisia (=ei epämuodostuneita). Nämäkin elävät enintään noin kaksi vuorokautta. Meidän perheessä hedelmöittyminen tapahtuu injektioneulan avulla hedelmöityshoitoklinikalla. Saatujen alkioiden jakaantuminen ja hengissä pysyminenkin on vähän niin ja näin. Vihdoin tänä vuonna syntyneen esikoisemme alulleen saaminen vei neljä vuotta ja 11000 euroa.



Tämä kaikki siksi, että anopille maistui tupakka odotusaikana.



Kun miehen siittämiskyvyssä on vikaa, sitä ei toitoteta kaveripiirissä. Edes oma äiti ei asiasta koskaan saane tietää, vaikka isoäidiksi tulikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla