Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yökastelu - lääkehoito, onko kenelläkään kokemuksia?

Vierailija
12.11.2006 |

Poika, reilu 5-vuotias- kastelee joka yö sänkynsä. Ei auta juomattomuus illalla, ei pissattaminen yöllä. Lääkärintarkastus on viikon päästä ja neuvolantäti kehoitti miettimään lääkehoidon aloittamista. Puhui myös hälytinpatjasta, mutta en usko, että olisi mitään hyötyä, kaikki muut siihen heräisi, paitsi poika itse.



Onko kenelläkään kokemuksia lääkkeestä, sen käytöstä, tehosiko vai ei?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
12.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

5-vuotiaalla lapsella kasteluongelmaa.. kasteli öisin jopa 3 kertaa! Aloitettiin lääkehoito. Ei kastele kuin tosi harvoin enää. Eli toimii. Ei tarvinnut patjaa. Pissaminen väheni selvästi ja nyt herää jos on hätä. Pissattaminen yöllä tai juomisen rajoittaminen ei auta.

Vierailija
2/3 |
12.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja lääke lopetettiin 6,5 vuotiaana ja on kuiva.

Lapsi oli myös todella sikeäuninen, ei koskaan edes herännyt vaikka koko sänky oli likomärkä. Että meillä lääke auttoi, pysyi lääkkeellä kuivana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
12.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei patjaa käytetty ollenkaan. Normaalistihan keho tuottaa hormonia joka vähentää yöllistä virtsan määrää, mutta tätä ei kastelijalla erity tarpeeksi, joten lääke auttaa. Suosittelen, vaikka kalliita ovatkin. Mutta onhan jatkuva pyykkääminen tosi rasittavaa tai vaipat kalliita. Ja lapsestakin on kiva olla kuiva.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kahdeksan