Verotus ja tulot
Jos ihmisellä ei näy verotuksessa kuin ansiotuloja. Voiko hänellä olla muita tuloja? Esim. Ulkomaalaisia tilejä, joilla rahaa? Bitcoineja yms? Tai mitä vaan varallisuutta, joka ei näy julkisissa verotiedoissa?
Kommentit (13)
Listaamattomien yhtiöiden osingot, osakesäästötilillä voi olla vaikka mitä tuottoja ja jos ei ole nostanut niitä ei näy verotuksessa.
Jos elää työttömyyspäivärahalla voiko silti olla ilmoittamattomia säästöjä? Siis verotuksen mukaan tulot n.570€*12/vuosi, ei muita tuloja.
Käyt siis katsomassa naapurin tulot ja epäilet miten se voi elää niin yltäkylläisesti niin pienillä tuloilla?
Vierailija kirjoitti:
Listaamattomien yhtiöiden osingot, osakesäästötilillä voi olla vaikka mitä tuottoja ja jos ei ole nostanut niitä ei näy verotuksessa.
Mitä tarkoittaa käytännössä? Voiko ostaa asunnon ulkomaisen tilin rahoilla ja saada lainan myös siten? Eikö näkyisi missään julkisessa verotuksessa? Onko kaksoiskansalaisella mahdollisuus tällaiseen toimintaan mahdollista?
Vierailija kirjoitti:
Käyt siis katsomassa naapurin tulot ja epäilet miten se voi elää niin yltäkylläisesti niin pienillä tuloilla?
Jokaisen parisuhdetta ajattelevan kannattaisi ennen sitoutumista tarkistaa toisen verotus. Tulisi ilmi mahdolliset lapset jne.
Tilillä olevat rahat eivät ole ansiotuloa. Nyt pitäisi ottaa ensin ihan perusasiat haltuun.
Jos henkilöllä on ulkomaalaisella tilillä paljon rahaa, tietenkään sitä ei saa mistään selville, paitsi jos rahoille maksetaan korkoa? Näinkö?
Jos henkilön verotuksessa tiedot ovat oikeasti hyvin pienet, mitä mahdollisuuksia on elää hyvin leveää elämää? Aika vähän ymmärtäisin, paitsi jos käyttää esim. miehensä/vaimonsa rahoja?
varallisuus ei näy julkistettavissa verotiedoissa lainkaan. Vain varallisuuden tuotot näkyvät. Ihmisellä voi siksi olla esim useita asuntoja, mutta jos niistä ei ole tuloja, eivät ne näy verotiedoissa. Asunnon myyntikään ei näy verotustiedoissa, jos myynnistä ei tule voittoa.
Toisin sanoen. Ihminen voi olla omistanut useita vuosia asunnon, myydä sen hankintahintaan ja käyttäää rahat leveään elämään ja verotiedoissa näyttää silti siltä, ettei tuloja ole. Koskei oikeastaan olekaan.
Näkyykö bitcoinit yms verotuksessa? Tai ulkomailla hankitut tulot tai vakuutuskorvaukset?
Ei asunnon myynnistä tuleva voitto näy verotuksessa jos omistanut asunnon yli 2v.
Up