Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miten muuten menee jos lapsen elämästä poissa ollut vanhempi kuolee eikä lapsi halua mitään omaisuutta sieltä vaan kaikki perinnöt rahana?
04.12.2022 |
Onnistuuko se että perunkirjoituksessa ei kieltäydy jostain metsäosuuksista, talon puolikkaista jne vaan ne täytyisi heti myydä? Lapsia on yhteensä 4 joista yksi ei siis kokosisarus niin se hänen osuutensa? Ei ole järkevää pitää perintöä olemassa siellä jossain, josta ei ole ikinä päässyt osalliseksi eikä tule itsekään mentyä esim. mökille?
Tai tietysti jos nuo omaisuudet onkin jo siirretty näiden 3 muun nimiin jo etukäteen ettei perintöä jääkään, voiko se olla mahdollista?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Voi vaatia rahana. Jos ei muut suostu niin kaikki myyntiin ja rahat tasan. Tai sitten oikeuteen taistelemaan ja kukaan ei saa kulujen vuoksi mitään.