Kumpia vihataan enemmän, kauniita vai rumia?
Kauniit vai rumat ihmiset, kummat saavat enemmän vihaa osakseen pelkän ulkonäön takia, toisin sanoen tuiki tuntemattomilta?
Itse sanoisin että rumuuden takia vihataan enemmän.
P.s. en esitä että kauneus ja rumuus olisivat objektiivisia ominaisuuksia vaan että ihmiset vihaa enemmän sellaisia jotka ne näkee rumina.
Kommentit (9)
Eniten vihaan röyhkeitä ja tyhmiä, joista oikeasti tulee mieleen miten kehtaavat. Ulkonäöllä ei tämän asian kanssa ole mitään tekemistä, sitä tekee minun mielestäni sekä kauniit että rumat, kauneus on katsojan silmissä. Mutta toki jos on ruma ja huono käytöksinen niin rumistuu entisestään.
No kauneudesta on tutkimusten mukaan elämän eri osa-alueilla selvää hyötyä. Kauniit vetää ihmisiä puoleensa.
Sanoisin että jos on jotenkin erikoinen ihminen niin ruma saa enemmän anteeksi kun kaunis, jos on omituisia tai jopa kärkkäitä mielipiteitä. Ja tietenkin pelkkä kaunis ja ruma ovat aika simppelit adjektiivit kun ei ole ihan noin yksijakoista. Voisi olla vaikka tavallinen ja ei erityisen viehättävä ja kivan näköinen ja viehättävä, ja kaikkea ruman ja kauniin välillä.
Kyllä mä sanoisin että jos on köyhän ja ränsistyneen näköinen saa jopa anteeksi ehkä enemmän tietynlaisia juttuja kun mukavan näköisenä.
En tiedä, mutta oon itse ollut molempia. Kauniina vihatuksi tuleminen sattuu jotenkin enemmän. Varmaan, koska olen olevinani paras versio itsestäni. Rumana pystyin aina tuntemaan moraalista ylemmyydentuntoa vihaajiani kohtaan.
En nyt sanoisi, että vihataan, mutta kauniita ihmisiä kyllä kadehditaan enemmän.
Rumia ehdottomasti, ihan tutkimustenkin mukaan ihmiset suosii kauniita. Halo effect. Hyvännäköisyyteen liitetään tiedostamatta paljon hyviä ominaisuuksia.
Ei rumia vihata. Heitä ehkä vähän säälitään, mutta yleensä heitä ei kohdella mitenkään erityisesti.
Kauniita vihaavat jotkut, mutta aika harvat. Yleensä heitäkin lähinnä jätetään huomiotta, elleivät sitten jotenkin muuten käytöksellään kerää huomiota.
Eniten vihataan niitä, jotka a) ovat oikeasti ilkeitä ja hyväksikättäviä ja itsekeskeisiä kakkiaisia tai b) vaikuttavat ilkeiltä ja hyväksikäyttäviltä tai itsekeskeisiltä kakkiaisilta koska heillä on joku itsetuntoon tai kommunikaatioon liittyvä ongelma. Esim autismi voi vääristää nonverbaalista kommunikaatiota niin, että ihmiset pitävät sinua vihamielisenä ja ilkeänä, vaikka et olenkaan tarkoita sitä, etkä tekisikään mitään oikeasti sellaista.
En ole huomannut että rumia erityisesti vihattaisiin...