Paras hinta hopeakoruista?
Olisiko kellään tietoa ja kokemusta, missä/miten kannattaisi myydä itselle tarpeettomia hopeakoruja? Mm. Kalevalakoruja ja Kaunis Koru -merkkisiä. Maksaakohan osto- ja myyntiliikkeet tai panttilainaamot niistä mitään? Ajattelin toki käydä paikanpäälläkin kysymässä, mutta ajattelin että jos jollain olisi kokemusta, niin tietää asennoitua oikein. Millään ei jaksaisi ruveta säätämään tori.fi:ssä tms. Lisäksi ajattelin, että jos olisin itse ostamassa koruja, niin mieluummin ostaisin ne liikkeestä kuin yksityiseltä.
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Parhaan hinnan saat yksityiselle myydessä.
Oletko myynyt tori.fi:ssä vai missä? ap
Hopea on pirun halpaa joten sitä on oikeastaan turha myydä romuna, pitäisin korut itse tai lahjottaisin läheisille. Joistain todella harvinaisista ja vanhoista Kalevala Koruista voit tuurilla saada enemmän kuin mitä materiaalin hinta on mutta harvassa ovat nämä tapaukset.
Kalevalakorut ei mene kaupaksi oikein muualla kuin ulkomailla yksityisille.
Miksi et teetätä niistä uusiokoruja?
Me olemme teetättäneet vanhoista koruista nykyaikaisia uusiokoruja, joululahjoiksi tyttärellemme.
Ei niistä saa kuin sen hopean hinnan. Yksityisesti myymällä saat korustakin hinnan, kannattaa yksityisesti ennemmin netissä yrittää. Tai viet secondhandshoppiin ja odottelet, mutta sielläkin ottavat prosentteja myyntipalkkiota.
Jos hopean myy "romuna" et saa montaakaan euroa. Se on nopein tapa päästä eroon korulippaan pohjilla lojuvista rikkinäisistä koruista.
Panttilainaamot arvioivat hinnan ihan miten sattuu. Kalevakoru voi olla 15 euroa tai 30 euroa kysynnän sekä suunnittelijan mukaan. Kannattaa ainakin kysyä, mitä ovat halukkaita maksamaan koruistasi.
Facebookissa on isoja koruharrastajien muutamia ryhmiä, joissa voit huutokaupata korujasi. Hinta voi kivuta hyvinkin korkealle, jos korusi vastaa sitä mitä ihmiset juuri nyt etsivät.
Kalevala Koru ostaa myös omia korujaan takaisin. LÖytyy sivusto, josta voit lukea lisäämiten homma sujuu käytännössä.
Mitä harvinaisempi ja jonkun tunnetun suunnittelijan koru on sitä varmemmin saat siitä jotakin rahaa. Muuten voit joutua tyytymään muutamiin kymppeihin.
 
Vierailija kirjoitti:
Ei niistä saa kuin sen hopean hinnan. Yksityisesti myymällä saat korustakin hinnan, kannattaa yksityisesti ennemmin netissä yrittää. Tai viet secondhandshoppiin ja odottelet, mutta sielläkin ottavat prosentteja myyntipalkkiota.
Lupailevat viisinkertaista hintaa helposti myytävistä merkkikoruista romuhopeaan verrattuna.
Kannattaa varmaan googletella niillä omilla koruilla, että mihin hintaan niitä myydään ja kysyä vaikka sitten joltain romuarvometalleja ostavasta paikasta, mitä maksaisivat. Nuo liikkeethän tarjoavat usein enemmän, jos ottaa lahjakorttina heidän liikkeeseensä kuin että ottaisi rahana.
Missä päin asut?
Helsingin Pantti on hyvä "yhteistyökumppani" myös hopeakoruille, ne myydään siellä esimerkiksi nimikkeellä "erä hopeaa".
Olen keräillyt kaapeista samoihin eriin myös rikkinäisiä ketjuja ja luokkasormuksen ja yksittäisiä lusikoita/haarukoita.
Niistä saa jopa hämmästyttävän hyvän hinnan, kun ostajina on niin yksityiset keräilijät kuin yrityksetkin jotka täydentävät kokoelmiaan tai tarvitsevat osia tai myyvät sitten siistittynä eteenpäin.
Eihän se panttihinta ole niin hyvä, mutta jos sitten hinta nousee huutokaupassa korkeammalle, siitä saa myös panttikkonttoriin tuonut osansa voitosta.
Vierailija kirjoitti:
Kalevalakorut ei mene kaupaksi oikein muualla kuin ulkomailla yksityisille.
Täällä ulkomailla olen nähnyt muutaman kerran myynnissä (kirpputori) Kalevalakoruja. Eivät kyllä montaa euroa maksaneet!
Kiitos vastauksista! Asun Pohjois-Suomessa, joten myyntipaikkoja ei niin kauhean montaa ole lähellä. Ei ole tyttölapsia, joten en viitsi säästellä turhan panttina koruja, eikä oikein Kalevala koruista viitsi muokata uusia, hopean hinta on tosiaan niin halpa, että niillä Kalevala koruilla on koruina enemmän arvoa kuin romuhopeana. Taidan kysellä paikallisista liikkeistä. Samoja rannekoruja näyttää olevan torissa myynnissä satasen molemmin puolin, mutta samanlaisiin kaulakoruihin en ole törmännyt. ap
Nyt kiertää kaupungeissa autoja, joihin voi vanhat korut ja muut kulta-hopea juttunsa myydä. Onko jollain tietoa, mitä siellä maksetaan pronssisista kalevalakoruista?
Parhaan hinnan saat yksityiselle myydessä.