Vieläkö joku kehtaa äänestää kokoomusta
Varmaan sairaanhoitajat ja insinöörit jotka kuvittelevat olevansa niin porvareita, niin porvareita. Ettekö te idiootit tajua, että kokoomus on todella rikkaitten puolue, joka ajaa vain todella varkkaitten etuja, ette te sairaanhoitajan ja insinöörin palkoilla pääse lähellekään sitä.
Työtön on suomessa suurempi rikollinen kuin vangit. Nyt ne idiootit ovat keksineet, että työttömiä pitää rangaista pakottamalla heidät joillekin typerille idiootti-kursseille, että saadaan tilastoja siivottua ja että rahat menevät kokoomuslaisten hyväveli-järjestöjen laariin jotka järjestävät näitä kursseja. Tukia pitää tietysti leikata, kuinka moni kokoomuslainen kansanedustaja on valmis tulemaan 590 euron työttömyyskorvauksella. Vaalit on kohta tulossa, miettikää tarkkaan ketä äänestätte.
Kommentit (18)
Ei mun etuja tarvitse ajaa. Pärjään ihan itsekin. Riittää, että laiskat lusmut saavat enemmän keppiä.
Kaikki 9 euron toimenpiteet työttömille pitäisi lopettaa. Siinä säästyisi yli miljardi mutta sitten näkyisi todellinen työttömyys. Äänestäjät on kyllä todella hölmöjä kun eivät sitä muuten ymmärrä. Ne työkkärin höpöhöpö kurssit ovat ajan ja rahan tuhlausta. Työkokeilut on ilmaista työvoimaa. Huonoa hyväksikäyttöä.
Kaikille sama euromääräinen verolasku joka vuosi niin ei tarvitse sen perusteella valita puoluetta, vaan voisi puhua oikeista asioista.
Vierailija kirjoitti:
Kaikille sama euromääräinen verolasku joka vuosi niin ei tarvitse sen perusteella valita puoluetta, vaan voisi puhua oikeista asioista.
Arvelinkin ettei demareille kelpaa
Kokonaisverotuksen pitäisi olla euromääräisesti sama kaikille. Ei sen rikkaan lapsen opiskelu ole ole sen kalliimpaa kuin köyhänkään, miksi siis varakkaiden pitäisi maksaa enemmän?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kaikille sama euromääräinen verolasku joka vuosi niin ei tarvitse sen perusteella valita puoluetta, vaan voisi puhua oikeista asioista.
Arvelinkin ettei demareille kelpaa
Olen kokoomuslainen ja ei kelpaa.
Olen aina äänestänyt Kokoomusta ja teen niin vastedeskin.
Paras puolue, sen olen tiennyt aina.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kaikille sama euromääräinen verolasku joka vuosi niin ei tarvitse sen perusteella valita puoluetta, vaan voisi puhua oikeista asioista.
Arvelinkin ettei demareille kelpaa
Olen kokoomuslainen ja ei kelpaa.
Kerro syy siihen
Vierailija kirjoitti:
Riittää, että laiskat lusmut saavat enemmän keppiä.
Juuri tuollaisiin tyyppeihin se kokoomuksen suosio perustuu ja noita on Suomessa ja paljon!
Kokoomus on brändännyt hienosti itsensä. Jotkut kuvittelevat, että on jotenkin "hienoa" äänestää keskiluokkaisena tai jopa alempikeskiluokkaisena kokoomusta. Esim. köyhät lapsiperheet tarttuneet hienosti syöttiin, että ko. puolue ajaisi heidän asioitaan. Juu ei ole kumpaakaan, eikä kukaan jolla oikeasti omaisuutta kokoomusta äänestä.
Oon ainakin kohta menossa vankilaan ja tuomarille huudan ainakin koko ajan että haista vttu saatanan kommari ja nauran niille loisille iloisena kun pääsee sinne riehumaan.
Yhä useampi
Sannan taloudenpito on sellaista että mummotkin tajuaa perikatoon mentävän
En minä valitse puoluetta sen perusteella, että se ajaisi juuri minun etujani. Aivan naurettava ajatus. Olen aina äänestänyt sillä perusteella, minkä uskon olevan tälle yhteiskunnalle parhaaksi. Ja voin kertoa että tämä yrittäjien hengiltä verottaminen ja hyvinvointivaltion lepääminen harvoilla rikkailla olkapäillä ei todellakaan tee tälle yhteiskunnalle pitkällä aikavälillä hyvää. Julkinen sektori on aivan valtava ja sen palkkakulut ovat suurimmasta päästä Euroopassa. Nämä palkat maksatetaan niillä jotka tuottavat rahaa (viimekädessä hyvinvointia, koska rahalla ne sairaalatkin maksetaan). Silloin tuottavuus alenee, eikä ole järkeä yrittää tai mennä yksityiselle sektorille töihin. Julkisen sektorin paisuessa meillä ei vaan yksinkertaisesti ole rahaa maksaa sitä. Tämä on ongelma, jota demarit eivät ole halukkaita ratkaisemaan.
Ei ole tullut mieleenkään miettiä, mitä itse tästä hyödyn/en hyödy. Olen nyt enemmän kuin keskipalkkainen, mutta olen äänestänyt myös köyhänä opiskelijana kokoomusta. Äänestän sen mukaan, millaisen maan haluan jättää jälkipolville. Haluan jättää Suomen, jossa on varaa ylläpitää hyvinvointia. Kokoomus ottaa myös ilmastonökökulman huomioon politiikassaan, mutta ovat realisteja toisin kuin vihreät.
Ei noin vasemmistolaista puoluetta kuin kokoomus kyllä kehtaa äänestää. Olet oikeassa.
Äänestän liberaaleja.
Vain epäonnistunut ihminen äänestää Kokoomusta.
Vasemmisto hallinnut kohta kokonaisen vaalikauden. Luulisi, että maan asiat olisi jo mallillaan. Vaan ei. Lisää velkaa on onnistuttu tekemään niin ettei kohta pystytä ikinä maksamaan takaisin.
Mä maksan veroja 45% ja demarit ulisee ettei me osallistuta tarpeeksi.