Lue keskustelun säännöt.
G: Mistä syystä olet vaihtanut työpaikkaa?
19.11.2022 |
Lähinnä haluaisin kuulla syitä siitä, että työ- ja yksityiselämä on ollut vaikeaa sovittaa yhteen.
Kommentit (4)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kerran vaihdoin paremman palkan takia. Kerran siksi, että halusin vähentää työtunteja (lasten ollessa pieniä). Kerran siksi, että työmatka lyheni kahteen kilometriin. Kerran siksi, että firma palkkasi pomokseni isottelevan tyhmyrin. Ja viimeisen kerran siksi, että olivat laittaneet saman tyhmyrin pois ja pyysivät minua takaisin.
Kerran vaihdoin siksi että työ vei aivan liikaa perheeltä ja vapaata, toisen kerran siksi että uusi pomo oli osaamaton ja ajoi talon surkeaan jamaan, olin yksi monesta lähtijästä.
Uudessa työssä täysi etätyö halutessaan, kiva työ, parempi palkka, paremmat edut. En oikein ymmärtänyt tuota työn- ja yksityiselämän yhteensovittamis-pointtiasi. Mutta kyllä etätyö tukee sitä. Edellisessä työpaikassani oli pakko käydä toimistolla 2 kertaa viikossa, vaikka siitä ei ollut mitään hyötyä.