AV:n sotilasteknologia-asiantuntijat, miksi ilmatorjuntaohjuksien pitää olla useita metrejä pitkiä ja isolla räjähdemäärällä varustettua?
Eikö sellainen pieni korkeintaan metrin pituinen raketti, jossa on ehkä kilo räjähdettä riittäisi hyvin tiputtamaan lentokoneen tai ohjuksen?
Kommentit (7)
Niiden pitää lentää suurella nopeudella hyvin kaus ja korkealle. Muuten olisi helppo väistää ilmatorjunta.
Suuri räjähdemäärä auttaa osumaan varmemmin. Ohjus ei yleensä osu suoraan lentokoneeseen vaan räjähtää sen lähellä. Mitä isompi paukku, sitä kauempaa vaikutus tehoaa.
Mistään ilotulituksestahan noissa ei ole kyse.
Jotkut lentokoneet on panssaroituja. Riittävän iso räjähdys varmistaa pudotuksen.
Varmaan niissä aika paljon tilaa vie myös se polttoaine minkä avulla se lentää.
Isommilla ilmasta-maahan ohjuksilla tarkoitus ei varsinaisesti ole osua itse ohjukselka suoraan kohteeseen (manpadit ja air-to-air erikseen) vaan aiheuttaa kohteen lähellä eräänlainen haulisuihku joka siis muodostuu esisirpaloiduista pelleteistä (bukin perhospelletit esim) ja/tai putkiringistä. Tämän haulisuihkun osat vaurioittavat koneen hallintajärjestelmiä niin että lento keskeytyy, parhaimmillaan putkiviuhkan osuessa siten että runko leikkautuu kuin sirkkelilla vetäisisi. Kyseessä siis puhdas kineettisen energian aiheuttamat vauriot eikä varsinaisesti räjähdys/polttovaikutus kuten pienemmillä ohjuksilla.
(Putket räjäytetään nopeasti eteneväksi/laajnänevaksi ringiksi - osumatodnäk nousee huomattavasti)
Koko antaa kantomatkaa (mahtuu enemmän polttoainetta) ja räjähteen määrä lisää tuhoamistodennäköisyyttä.
Osuminen tuollaiseen nopeasti liikkuvaan ja ehkä väistelevään ohjukseen on hankalaa. Niinpä pistetään torjuntaohjukseen isompi määrä räjähdettä ja räjäytetään se kun se on riittävän lähellä torjuttavaa ohjusta jolloin ne molemmat tippuu jos ei sitten räjähdä ilmassa. Sama lentokoneenkin kanssa.