Olen ihastunut ohrapuuroon
Tein tuossa uunissa hauduttamalla ohrasta puuroa. Siitä tuli parempaa kuin olisin uskonut. Muistelin mummoni tehneen leivinuunissa hauduttamalla ja se puuro maistui jo lapsena hyvälle. Vuosikymmenien jälkeen muistui ohrapuuro mieleen ja eikun tekemään. Olen kyllästynyt kaurapuuroon nimittäin ja talvella tykkään syödä aamulla puuroa. Ohra onkin terveellistä "ohra sisältää runsaasti liukoista kuitua, joka alentaa kolesterolia ja vaikuttaa myönteisesti hiilihydraattien imeytymistä hidastaen. Ohratuotteet imeytyvät hitaasti eikä verensokeri juuri nouse, joten ne sopivat erityisen hyvin diabeetikoille ja diabeteksen riskiryhmiin kuuluville".
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
Kiva, jos tykkäät.
Mitään diabetikoille mainontaa ei kuitenkaan kannata harjoittaa. Monella diabeetikolla kuitenkin vilja kuin vilja vie sokerit huippuun.
Asia on niin yksilöllinen, että hyvästä tarkoituksesta huolimatta puheesi on vastuutonta.
T. D2
Tuo mainintasi "diabetikoille mainontaa" ei ole ollenkaan OMAA puhettani vaan siksi juuri se on lainausmerkeissä. Tässä koko lähde https://yle.fi/uutiset/3-5684671
Itse en ole diabeetikko niin eipä tullut mieleen, että näinkin yksinkertaisesta asiasta joku ottaa herneen nenään. Luultavasti diabeetikot tietävät itse parhaiten ravita itseään. Minä tietäisin, jos olisin diabeetikko ja jos en tietäisi, ottaisin selvää.
Mahtavaa, minä olen ohrapuuro-oletettu!
Kiva, jos tykkäät.
Mitään diabetikoille mainontaa ei kuitenkaan kannata harjoittaa. Monella diabeetikolla kuitenkin vilja kuin vilja vie sokerit huippuun.
Asia on niin yksilöllinen, että hyvästä tarkoituksesta huolimatta puheesi on vastuutonta.
T. D2