Pikkujoulujen teemana työväenluokka - antakaa ideoita!
Juhlijoina neljä akateemista pariskuntaa pk-seudulla. Pikkujoulut pidetään yhden pariskunnan kotona ja jatkot mahdollisesti baarissa. Antakaa ideoita mm. tarjoiluun ja koristeluun. Kaikki on vielä ihan auki.
Kommentit (102)
Vierailija kirjoitti:
Koppa kaljaa. Tarviiko muuta? Olihan tämä Porvoossa?
Kyllä jotain ruokaakin pitäisi olla. Pohjois-Helsingissä juhlitaan, jos sillä on merkitystä.
Ap
Kyllähän se semmoinen mukaparemmille ihmisille naureskelu on läsnä työväenjuhlissa. Siitä kannattaa ammetaa, jos mielikuvitusta sattuu riittämään
Olette vain omia itsejänne. Sieltä se aitous nousee humalatila myötä. Toki jos tuntuu hankalalta niin voi laittaa vaikka irtoviikset ja leikkiä, että luokkaeron tuska ei koskettaisi teitä.
Vierailija kirjoitti:
Minkä vuosikymmenen työväenluokka?
Ei ole määritelty niin tarkasti. Hyvin voi ammentaa eri vuosikymmeniltä parhaita piirteitä.
Ap
Työväenkulttuuri ei ole mikään vitsi josta saa noin vaan tehdä pikkujouluteeman! Kas kun ette naamat mustina neljäntuulenhattu päässä joikaa menemään.
Hävetkää!
Kuules nyt akateeminen tärkeilijä, todella typerä idea irvailla muille ihmisille.
Viettäkää akateeminen vartti vaikka räplätessänne toistenne pissavehkeitä...
Jonkun pitää ehdottomasti ilmestyä työvaatteissaan paikalle. Ja jonkun pitää ylpeillä isolla Muumimukikokoelmallaan/Artekin jakkaralla yms. Muistakaa sisustaa juhlapaikkanne Ikealla pääsääntöisesti!
Koppa kaljaa. Tarviiko muuta? Olihan tämä Porvoossa?