Typerät asiat, joita meille opetettiin.
Meille opetettiin ala-asteella, että "se, joka vain katsoo kiusaamista vierestä puuttumatta siihen, on yhtä paha kuin se kiusaaja".
Millä ihmeen logiikalla lapsi on velvollinen laittamaan uhkaavasti käyttäytyvän vertaisensa kuriin? Aikuisetkaan eivät pysty siihen. On työpaikkakiusaamista, yliopistokiusaamista, parisuhdekiusaamista ja kaikkea muuta aikuisten välistä kiusaamista, joten jos kerran aikuisetkaan eivät kykene puuttumaan kiusaamiseen, niin miten lapset muka voisivat siihen pystyä?
Se on totta, että kiusaaminen loppuisi, jos kaikki ryhtyisivät yhdessä uhmaamaan kiusaajaa, mutta lapset harvoin kykenevät siihen. Lapsia ei voi haukkua pahoiksi vain siksi, koska eivät pysty siihen, mihin harva lapsi pystyisi.
Koulukiusaamisen hillitseminen on 100 % opettajien ja vanhempien vastuulla, ja kun koulukiusaamista kerran on olemassa, niin se tarkoittaa, että edes opettajat ja vanhemmat eivät kykene puuttumaan siihen. Vaikka lapset eivät edes ole heille uhka, koska lapset eivät ole heidän vertaisiaan. Joten ihan turha sysätä vastuuta ja syyllisyyttä koulukiusaamisen olemassaolosta lasten niskoille.