Lapsen sokerit heittelee ihan kamalasti
Nousee pilviin ja romahtaa ihan yhtäkkiä. Insuliinia pistetään ja toisaalta taas sokereita syödään se mikä ehditään, mutta tuntuu, että koko ajan vaan pahenee. Etenkin tuo sokerien lasku pelottaa. Eilen kävi neljä kertaa kakkosella alkavassa arvossa sokerit. En uskalla päästää tuota mihinkään ennen kuin päästään kontrolliin.
Kommentit (8)
Hae nyt ap ihmeessä vaikka yksityiseltä puolelta apua jos ole tosissasi.
No hanki tikkataulu ja opeta niille sokereille, miten heitellään taitavasti.
Vaihtakaa pitkävaikutteinen tai ottakaa pumppu käyttöön. Tsemppiä!
Ruisleipä on vakaaja ennenminkin kuin vaalea.ainakin jos syö vain leipää.
Meillä ei lapsella ole omia sokereita ja yhteiset sokerit pidetään visusti purkissa, joten eivät pääse heittelemään yhtään mitään.
Kai laskette hiilihydraatit oikein ja niin, että lapsi syö tasaisesti pitkin päivää? Hiilihydraatteja ei saa tankata ylen määrin.
Saisit ehkä paremmin tukea vertaistukiryhmissä Facebookissa. Mutta ihan nyt aluksi pitkävaikutteisen insuliinin määräoikeksi ja hh-suhde ateriainskalle kuntoon. Matalia ei pidä ylikorjata eikö myöskään korkeita. Rauhoittukaa.
Provo.
T. Diabeteslapsen äiti