Kateus parisuhteessa. Onko eksistä puhuminen ikinä kannattavaa?
Tilanne on se että nyt suhteessa on tullut kateutta entisistä kumppaneista. Juttelu johti vähän sattumalta entisiin kumppaneihin ja riitahan siitä syntyi. "Eksällä oli varmasti isommat rinnat parempi perse" "Oli varmasti kauniimpi kuin minä" "Sängyssä oli parempi" ja niin edelleen. Tämän seurauksena itselle tuli epävarmuus itseni riittämisestä vaikka aikaisemmin olin sinut itseni kanssa ja ajattelin että miksi eksistä pitäisi edes puhua. Onko tää normaali tilanne parisuhteessa vai sörkimmekö ampiaispesää niin sanotusti?
Kommentit (5)
Teistä kumpikaan ei ole riittävän kypsä parisuhteeseen. Kasvakaa aikuisiksi ensin.
Se riippuu miten eksistä puhuu. Jos pelkkää negatiivista tai positiivista niin ei ole päässyt yli. Neutraali puhe on ihan ok, kunhan se pysyy satunnaisena keskusteluna.
Tuo on hyvä keino. Mies kehuu kuinka kaunis, isorintainen ja upea exä oli, ja nainen kehuu kuinka valtava kulli omalla exällään oli. Molempien itsetunto menee ja kellään ei ole enää hauskaa.
En ymmärrä miksi niistä existä ja entisistä panoista pitää alkaa puhumaan. Vaikuttaa vähän epävarman tyypin toiminnalta, koska edellinen tapailutyyppi vaikutti sellaiselta ja alkoi estoitta puhumaan entisistä hoidoistaan, vaikken edes kysynyt enkä olisi oikeastaan halunnut tietääkään. Alkoi siinä vähän mielikuvat muuttumaan henkilöstä sellaiseen vähemmän imartelevaan suuntaan.