En saa 2,5-vuotiasta ottamaan lääkettä!
Hyvällä ei suostu edes aukaisemaan suuta, lahjonta ei oikein tehoa noin pienelle.
Lääkkeen saa kyllä sekoitettua juomaan, mutta jos niin teen, ei lapsi juo koko juomaa, vaan sanoo sen maistuvan pahalta tai väkevältä.
Jos lääke annataan väkisellä, oksentaa sen ottamisen jälkeen reilusti. Siis oksentaa ihan kunnolla, ei pulauta.
Lääkäri neuvoi, että antaa väkisellä ja pitää sitten suuta kiinni, ettei tule pois, mutta enhän voi pidellä suuta kiinni, kun sieltä tulee reilusti oksennusta.
Ja kyseessä siis antibioottikuuri.
Onko kellään mitää hyvää keinoa?
Kommentit (13)
Meillä ei ne nestemäiset litkut menneet koskaan alas. Oksensivat järjestäin kaiken ylös. Ne muuten onkin todella kitkeriä, vaikka kuinka on yritetty mm. manskikkaesanssilla makua peittää.
Alkoivatkin hyvin pienenä jo ottamaan tabletteina.
Sellaisiakin tabletteja on jotka voi murskata esim. kiisselin tms. " hyvän" joukkoon. Näin meillä sai " ahdaskurkkuinenkin" lääkkeet otettua. Ja ne tabletit ei ole niin kitkeriä.
Soita lääkäriin ja pyydä vaihtamaan kuuri.
mutta lapsi taistelee vastaa niin, että toisen aikuisen ol pidetävä häntä sylissään ja hänen käsiään alhaalla. Suuta ei lapsi kunnolla suostu aukaisemaan, joten se takaosaan laittaminen ei onnistuisi, jollei saataisi kolmatta aikuista pitelemään suuta auki.
Pikkuisen kerrallaan on yritetty, mutta sitä sylkee pois vaikka on koetettu jo tarjota karkkiakin heti perään.
Kiitos kuitenkin.
ulehduskierre ja mekin tehtiin kaikki mahdolllinen, jotta lapsi suostuisi syömään niitä lääkkeitä.
Joskus kyllä suorastaan V*tutti kun lapsi sylkäisi lääkkeet suusta pois. Täydet empatiat teille!
kokeiles jos tepsis teilläkin :)
terkuin nyt 3vuotisen äiti
viimeksi sain menemään niin että mansikkakiisseliä syöttäessä laitoin salaa aina ruiskusta 1 ml piiloon lusikkaan kiisselin sisään, vähän irvisti kun oli lääkettä mukana mutta sitten taas annoin pelkkää kiisseliä.
Mikä kuuri teillä on meillä muistaakseni amorion meni, clarion ei sitten millään, ditrim duplo taas onnistui. Zithromax maistui pahalta mutta meni kun ei tarvinnut kuin 3 kertaa.
Raivostuttavaa on sekin kun välillä lääkettä menee hukkaan näiden oksentelujen yms takia niin sitten pullot ovat niin pieniä että kuuri loppuu kesken. Enkä mä ikinä muista tätä lääkärissä.
istuin lattialle ja poika selälleen lattialle pää mun haarojen väliin, kädet polvitaipeiden alle, oli aikas lukossa, sitten lääke suuhun meni yllättäen hyvin, tosin sitä ennen oli pojalla tukkakin antibiootissa kun heilu ku heinämies.... pari kertaa kun annoin noin lääkkeen ni lopuks poika sano että " mää otan äiti ihan itte..."
löytää jonkun keinon saada lapsi ottamaan lääke vapaaehtoisesti. 1-vuotiaalle tuo pakolla vielä onnistui mutta ei meillä enää 2 v jälkeen.
lääkkeen, se tulee melkein saman tien oksennuksena ulos. Ja sitä oksennusta on yleensä aika paljon. Eilen erehdyimme antamaan lääkkeen sängyllä, ja meni vaihtoon sekä lapsen että äidin vaatteet sekä aluslakanatkin. Nenästä kiinni pitäminen, kurkun silittäminen lääkkkeen ollessa suussa tms. eivät auta.
Pitänee kokeillä tuota tabletiksi vaihtamista ja sen murskaamista johonkin ruokaan. Nyt tuo lääkkeen ottamistilanne pelottaa lasta jo etukäteen ja paniikki pahentaa tilannetta entisestään.
Kiitos sympatioista. Lisävinkkejä kaivataan yhä.
ap
kun tää on tän lapsen eka lääkekuuri.
2,5-vuotias tyttö ei ota lääkettä vapaaehtoisesti eikä pakolla vaan oksentaa heti :( Nyt ollaan sekoitettu lääke vaihtelevalla menestyksellä pieneen määrään jogurttia. Välillä se menee ok, mutta toisinaan alkaa temppuilu. AInut lääke jonka ottaa mielellään on Panadol - nestemäinen. Esikoinen otti aina lääkkeet mielellään ja pyysi jopa lisää, mutta tämä kakkonen ei...
Antibiootin voi aina vaihtaa hyvänmakuiseen, sano jo lääkärissä että ei mitään pahanmakuista. Ne nyt kun haluaa määrätä aina sitä halvinta.
laittaa ruiskulla suun takaosaa ihan pikkuriikkisen kerrallaan....