Koulun rahoitus määräytyy vanhempien mukaan
Helsinki muuttaa koulujen rahoitusta niin, että koulut missä oppilaiden vanhemmat työttömiä tai alhaisesti koulutettuja saavat lisää rahaa. https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009109660.html
Olenko ainoa jonka mielestä tää älytöntä? Mitä se lapsen koululle kuuluu mitä vanhemmat tekee työkseen?
Kommentit (4)
Eli mitä alhaisempi koulutus vanhemmilla sitä parempaa opetusta lapset saavat tai toisin päin sitä huonompaa opetusta lapset saavat mitä korkeammin koulutettuja vanhemmat kyseisessä koulussa ovat. Just joo. Tässähän on taas järkeä.
Mitäköhän seuraavaksi vaaditaan vanhemmilta? Älykkyystestit ja tulotiedot vai riittääkö koulutus ja työtehtävä? Täytyykö työpaikan vaihdosta ilmoittaa lapsen koululle?
Kannattaa muuttaa sieltä Helsingistä pois. Teillä menee kaikki alamäkeä koko ajan tai no, rikollisuus kasvaa kyllä.
No huh huh. Eli eriarvoistaminen toimii näin päin ja ns. varakkailta vanhemmilta voi olettaa rahallista osallistumista, mutta erehdypä edes ajattelemaan, että jostain (esimerkki nyt vaikka luokkaretket, oli nämä sitten pieniä reissuja kotipaikkakunnalla vaikka uimahalliin tai isompia vieraaseen kaupunkiin tehtäviä tutustumiskäyntejä) pitäisi tinkiä varattomuuden vuoksi, niin ei käy.
Suomessa pitäisi olla maksuton, kaikille tasa-arvoinen peruskoulu, miten tämä ei nyt oikein siihen ajatteluun sovi..