Edullisempia tapoja pitää oma auto?
Kun ei ole varallisuutta ennestään, mutta on tarve autolle, niin pitäisi keksiä mahdollisimman edullinen tapa pitää autoa. Laskin että nykyisen auton kuukausikustannukset menee noin 450€/kk ja siinä ei ole vielä bensoja mukana. Ja tähän summaan ei oikein enää olisi varaa.
Mikään polttoaine ei ole juuri toista edullisempi aika vähän ajavalle. Miten siis saada edullisempi auto?
Kokeilin jo laittaa vuokralle autoani, mutta se ei oikein lähde menemään hyvin. Yhden kuukauden se meni hyvin vuokralle, mutta ei enää.
Minulle olisi ns.kimppauto käypä, jolloin kulu voisi vaikka puolittui, mutta mistä löydän tähän kaverin jolla olisi sopiva tarve autolle?
Vaihtoehto on vaihtaa todella halpaan autoon (romuun), josta ei jäisi lainaa maksettavaksi kuin korkeintaan aivan vähän. Jotenkin vaan lähes 50 vuotiaana kohtuu hyvin koulutettuna ei viitsisi enää ajaa ihan romulla. On jotenkin väärinkin että niin pitäisi tehdä.
Keksittekö siis tapoja vähintään puolittaa tuo kuukausi kulu?
Kommentit (10)
Voisi olla helpompi pohtia asiaa, jos avaisit vähän auton käyttöäsi. Kuinka usein tarvitset autoa ja millaisia matkoja sillä teet? Miksi et voi käyttää esim. julkisia tai taksia?
Gör som De Gröna och kör med en bil som är registrerad utomlands. Det blir mycket billigare. Parkera den i riksdagens parkeringshus, då vakterna tror att det är Villes kärra.
Käytän autoa silloin tällöin viikonlopun jolloin ajan 500-800km. Ja silloin tällöin viikolla työmatkoihin 50-200km. Näitä työreissuja on noin 2-4krt kuukaudessa. Lisäksi jotain kaupunki reissuja ja käyn myös kaupassa autolla, mutta ne reissut onnistuu muutenkin.
Mulla menee autoon kuukaudessa sen pari sataa ja siinä jopa bensat mukana. Tonnin auto ja itse osaa tehdä huollot ja pienemmät korjaukset niin onnistuu. Varaosat tilataan halvalla saksalaisista tai virolaisista verkkokaupoista. Yleinen malli, niin löytyy osia halvalla.
Vierailija kirjoitti:
Käytän autoa silloin tällöin viikonlopun jolloin ajan 500-800km. Ja silloin tällöin viikolla työmatkoihin 50-200km. Näitä työreissuja on noin 2-4krt kuukaudessa. Lisäksi jotain kaupunki reissuja ja käyn myös kaupassa autolla, mutta ne reissut onnistuu muutenkin.
Jos kaupunki- ja kauppareissut sujuvat muuten, niin ehkä vuokra-auto tulisi edullisimmaksi.
Ylikorkeiden verojen vuoksi Suomessa ei ole toimivia markkinoita - tämä näkyy esimerkiksi autonvuokrauksen hinnoissa ja saatavuudessa. Autoja on niin vähän, että niitä ei välttämättä ole saatavana ellei tiedä käyttöä pitkälle eteenpäin. Vuokraushinnat myös paljon kalliimmat kuin ulkomailla. Kannattaa siis autoilla vain Suomen rajojen ulkopuolella - Suomessa myös bensa Euroopan kalleimpia, muualla säästää tuossakin.
Mulla privaattileasing 210e/kk, vakuutus n 40e/kk.
Täytyy tutkia tuota leasingia. En kuitenkaan aiemmin löytänyt sopivaa autoa sen edullisemmin leasingillakaan. Taitaa se vastauksistakin päätellen vaan olla aika vaihtaa reilusti edullisempaan autoon.
En ihan ymmärrä mikä tässä aloituksessa on alapeukun arvoista.
Pistä seisontaan ja otat käyttöön vain todelliseen tarpeeseen.