G: Montako lasta sinulla on? Montako haluaisit? Miksi luvuissa on eroa jos on?
Kommentit (32)
mulla on ollut neljä lasta mutta eipä ole enää, eli yksi lapsi on kuollut
2 ja 4, mieheni ei halunnut enempää, silloin kun minä olisin halunnut ja nyt en minäkään enää halua
mutta sitten erottiin lapsen isän kanssa ja ainakin vielä tuntuisi todella vieraalle ajatus, että saisin toisen lapsen eri miehen kanssa. että taitaapi jäädä tuohon yhteen. ja ihan hyvä niin:)
Pelottaa, jos 5 olisi tosi sairas, nyt neljä tervettä lasta.
Meille ei tule biolapsia ja adoption kautta on ehditty saada vasta 1 lapsi. Toista odotetaan ja kolmas ehkä sitten joskus myöhemmin mikäli tokan jälkeen tuntuu siltä. Voisin harkita myös sijoituslasta kolmanneksi, mutta mies empii enemmän sen suhteen.
todellinen vauvakuume. En osaa sopivaa määrää sanoa. Neljä tuntui joskus paljolta, nyt se tuntuu aika pieneltä määrältä.
yksi vielä tekemättä ja kolmeen varmaan sitten jää ikäni takia.
Ekan ja tokan pitkä ikäero johtuu synnytyssalihenkilökunnan mokista ekassa synnytyksessä. Keskenmeno ollut myös. Ja osaltaan työasiat vaikuttaneet myös siihen, että aika loppuu kesken.
Mutta kolmekin on ihan jees, jos nyt vielä onni potkii, niin että se kolmas saadaan.
mutta ei ole onnistunut, lapsettomuushoidoista huolimatta
pari keskenmenoakin oli
onneksi rankoilla hoidoilla saimme nämä kaksi lasta joista olen äärettömän kiitollinen
Ykkösen kanssa koettu synnytyksen jälkeinen masennus kuitenkin hirvittää, vaikka kaikki onkin nyt mallillaan.
1 lapsi on jo ja masussa toinen tulossa. Kaksi on ihan ok määrä, 3-4 ehkä haluaisin, mutta me taidetaan kuitenkin olla liian laiskoja "suurperheellisiksi". ;)
Ja haaveena on neljä tai viisi lasta- mutta ensi viikolla laitetaan kierukka joten asiaa siirretään muutamalla vuodella eteenpäin :) Nyt täytyy tehdä gradu ja talo välissä.
mies vaan ei lämpene ajatukselle :-/
ääärimmäisen kiitollinen olen kaikista lapsistani!
ekakin on vasta vauva, 4kk, toivottavasti jonain päivänä saa sisaruksen/sisaruksia
eroa on, koska olen 25 ja nuorempi lapsi on vasta 8 kk, joten jos ei mitään ihmeitä ole, niin aikaa ainakin pitäis olla toi toisen luvun saavuttamiseen..
Unelmanani on aina ollut 4-5 lasta, luulen että miehen takia se jää tuohon neljään. (jos suostuu siihenkään) Kolmatta aletaan pian yrittämään ja sitten toivottavasti vielä se nelonenkin tehdään heti perään.
Enpä kylläkään usko, kun näitäkin odotettiin 5 vuotta, mutta tapahtuuhan noita ihmeitä. 3 lasta on ollut aina haaveissa.
Olisin halunnut kaksi, ehkä kolmekin. Todennäköisesti en voi koskaan saada lapsia, enkä halua enää edes yrittää.