Miten opiskelija pärjää kesällä jos ei kesätöitä? Lainallako?
Kommentit (10)
Toimeentulotukea saa jos ei oo omaisuutta
Toimeentulotuella elää herroiksi jos on tottunut opintotukiin.
Rahalla elät. Hyvin yksinkertaista.
Työssäkäyvän avopuolisona vaihtoehdot joko se työ tai opiskella koko kesä. Toimeentulotukea ei tipu. Tuntu kyllä mukavalta saada vihdoin tälle kesää töitä kun kaksi edellistä mennyt esseitä vääntäessä.
No millä ihminen elää. Työtä tekemällä, yrittämällä, pääomatuloilla, lottovoitolla, lahjoilla, muiden palkasta varastettuja tukia nostamalla. Siitä voi valita itselleen sopivat keinot.
Opintolaina täytyy nostaa ennen kuin saa toimeentulotukea. Leipäjonoon menemistä ei kannata epäröidä, koska opiskelijat on ainoa ihmisryhmä jonka oletetaan maksavan ruokansa ja muut tarpeellisen lainarahalla.
Tsemppiä. Kannattaa vain koittaa valmistua nopeasti eli opiskella kesälläkin. Joillakin opiskeluaika on ihanaa vapaudesta, oppimisesta ja esim. opiskelijavaihdoista nauttimista. Toisille se taas on erittäin stressaavaa aikaa, jota sävyttää rahallisen pärjäämisen jatkuva miettiminen.
Ne opiskelijat, joiden vanhemmat auttavat rahallisesti opiskeluaikana, ovat kyllä huomattavan paremmassa asemassa kuin ne, joiden pitää vain yksin pärjätä.
Kesäksi voi hakea toimeentulotukea.
Mä opiskelin kesätkin ja valmistuin kahdessa vuodessa. Tähän sai opintotuen kokoajalta.
Opiskelemalla kesällä ja nostamalla opintotukea.