Lentokoneessa kummallinen ohje Jugoslavian sodan aikana. Miksi?
Matkustimme 90-luvun alussa lentokoneella Turkkiin. Jugoslavian sota-alue kierrettiin tuolloin. Jossain vaiheessa siellä päin lentäessä pyydettiin sulkemaan ikkunaluukut ja muistaakseni kehoitus oli, ettei ikkunasta katsota alas. Sota-alueella ei tietenkään voitu lentää ja se kierrettiin. Mutta olisiko sotaan liittyvää ollut kuitenkin tuo kehotus.
Miksihän näin pyydettiin toimimaan?
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Ei ollenkaan varmaa tietoa. Jos kyseessä lento yöllä/hämärän aikaan, on kone vaikeampi havaita taivaalta mikäli sen valot sammutetaan ja ikkunat peitetään. Näin sitä ei ehkä ammuttaisi alas (vaikkei nyt aivan sota-alueen yli lentäisikään).
Tässä voisi olla ideaa ja varmaan tuohon on liittynyt. Sota oli kovimmillaan tuolloin ja alue kierrettiin, mutta varmaan reunamilla mentiin. Tuo on jäänyt mietityttämään. Olin tuolloin teini-ikäinen ja ihan selkeää muistikuvaa ei enää tietenkään ole. Mutta oli koneessa niin poikkeuksellinen ohje, että muistin perukoille on jäänyt.
Kyllä tuo kehoitus on varmaan liittynyt siihen, ettei konetta havaita, eikä niinkään siihen, mitä koneesta voi nähdä.
Mutta ehkä alueen tuhot tai vaikka armeijan ryhmittyminen jollekin alueelle voisi periaatteessa olla syynä myös.
Koneesta voi nähdä sotasalaisuuksia, esim. vihollisten aseman. Vaikka olitte reittilennolla niin siellä on voinut olla vakoojia yms. Aikoinaan mm. porkkalan läpi kulkevien junien ikkunat peitettiin.
Muistan myös vastaavan ohjeen mannerten väliseltä lennolta 80-luvulta.
Muistan saman, kun mentiin junalla porkkalan läpi.
Ei ollenkaan varmaa tietoa. Jos kyseessä lento yöllä/hämärän aikaan, on kone vaikeampi havaita taivaalta mikäli sen valot sammutetaan ja ikkunat peitetään. Näin sitä ei ehkä ammuttaisi alas (vaikkei nyt aivan sota-alueen yli lentäisikään).