G:Miten pitkiä kuukautiskiertoja?
1. Onko kiertosi aina säännöllinen?
2. Oletko käyttänyt hormonaalista ehkäisyä?
3. Oletko tullut helposti raskaaksi?
Kommentit (9)
1. kierto 25-31 pv
2. kuparikierukka tällä hetkellä
3. helposti olen raskaaksi tullut
Joku gynekologi väitti, että jos on kierto yli 30 päivää niin ei välttämättä ovuloi ollenkaan?!
Mun kierto 21-28 pvä. Eli ei säännöllinen. Hormonaalisella ehkäisyllä kyllä on.
En käytä tällä hetkellä hormonaalista ehkäisyä.
Helposti tulin raskaaksi.
ja raskautuminen helppoa. Itse asiassa ollut vähän liiankin helppoa. Kun hormonaaliset vaihtoehdot ovat ulkona, ei tässä kai jää vaihtoehdoiksi enää kuin putket kiinni? Olisi ainakin melkoisen varma ehkäisy.
Kuukautiset olleet aina säännölliset. Kierto 32 päivää ennen viimeistä raskautta. Oli lyhyempi ennen ensimmäistä lastani, sitten pidentyi.
Olen käyttänyt hormonaalistaehkäisyä sillä toteamuksella ettei yhä edelleenkään sovi minulle. Se kokeilu loppui.
ja kaikki raskaudet alkaneet ensimmäisellä yrittämällä. Lisänä melko paha endometrioosi. Olenko luonnonoikku?
Nyt kierto on 29-30 päivää.
Ja hormonaalista ehkäisyä olen käyttänyt joskus kauan kauan sitten muutaman vuoden, paljon ennen raskauksia.
Vierailija:
1. Onko kiertosi aina säännöllinen? On ja just se 28-29pvä.2. Oletko käyttänyt hormonaalista ehkäisyä?Kyllä.
3. Oletko tullut helposti raskaaksi?
Kyllä, joka kerta. (4lasta)
kierto säännöllinen 28 päivää, e-pillereitä olen syönyt yhteensä noin 8 vuoden ajan, tosin en putkeen, ja molemmilla kerroilla raskaus on alkanut ekasta yrityksestä - kaksi lasta siis on. Pian alkaa kolmannen yritys.
Saan olla tosi kiitollinen, ettei mitään gynekologisia ongelmia ole ollut, sen sijaan mahani on aika ongelmallinen ja aina ollutkin. Samoin kaikki pöpöt tarttuvat tosi helposti eli flunssaa riittää, nyt on myös astmatututkimukset meneillään. Niin ja allerginenkin olen! Eiköhän meillä jokaisella ole jossain kohtaa kroppaa se heikko kohta.
Ensimmäinen raskaus alkoi heti, toinen raskaus vuoden päästä ensimmäisen syntymästä. Ehkäisyä en ole käyttänyt - olen lestadiolainen.
1 Nykyisin aina 25pvää, ennen raskautta oli 24-38
2. Joskus aiemmin, piti lopettaa APC-resistenssin vuoksi
3. Selittämättön lapsettomuus takana, lapset saatu hoidoilla