Mitkä vauva-ajan hankinnat ovat jälkikäteen osoittautuneet turhiksi? Tarvitseeko esim. lämpöpussia tai rintapumppua?
Tai onko joku vaate ollut turha hankinta? Mitä olisi voinut jättää hankkimatta?
Kommentit (83)
Rintapumppu ja pinnasänky olivat turhia. Tarpeellisia sen sijaan olivat rintakumit ja sitteri. En hankkinut vaipanvaihtopöytää ja se olisikin ollut turha.
Rintapumppu
Rintareppu
Kantoliina
Unirievut
Makuutuki kylpyammeeseen
Helistimet, mobilet, muut pimputuslelut
Kolmesta lapsesta yksikään ei noista innostunut.
Keväällä syntyneen vauvan kanssa kantoliinailusta ei tullut mitään. Vauvalla oli kuuma, minulla oli kuuma. Kumpikaan ei viihtynyt. Onneksi liinan sai myytyä pois samaan hintaan millä olin sen hankkinutkin.
Vanna ei käytetty kuin esikoisella kerran tai kaksi. Opin ottamaan lapset ihan vastasyntyneestä lähtien mukaani suihkuun ja myöhemmin myös saunaan. Sen aikaa kun itse peseydyin, vauva oli isänsä sylissä. Tai jos isä ei ollut paikalla, niin sitterissä pyyhkeisiin käärittynä.
1. Kaikki kantoreput ja -liinat. En voinut käyttää, sillä olen liian lyhyt (vauvan pää oli näissä about mun suussa).
2. Viisistä rattaista neljät olivat turhat. Joo, homma lähti vähän lapasesta...
3. Kaikki ns. vauvalelut, olivat aivan turhia. Parasta vauvoille olivat kauhat, kattilat, jne. perustavara.
4. kaiken maailman pullojen sterilisoijat, jne.,
5. Kaikki ns. siistit vaatteet. Huom. vauva EI tarvitse farkkuja, tms. muodikkaita vaatteita...
Kaiken kaikkiaan varmaan 85% kaikista kolmelle lapselleni tekemistä hankinnoista olivat täysin turhia. Mainonta hormonihöyryisille naisille pitäisi olla laissa kielletty.
Hassua kyllä harvat todella hyvät hankinnat minulla oli juurikin rintapumppu ja unipussit. :)
Eli mikä yhdelle on elintärkeä asia, voi olla sinulle täysin turhake. Pääasia on, että ÄLÄ OSTA UUTENA, sillä sillä tavoin varmasti pääset rahoistasi eroon nopeasti. :)))
Hoitopöytä olisi meilläkin ollut turha. Rintakumit oli myös, ja myös liivinsuojukset/maidonkerääjät. Pumppu sen sijaan oli kovalla käytöllä ja kaikista kovimmalla erilaiset kantovälineet (liinat ja reput).
Vierailija kirjoitti:
Rintapumppu ja pinnasänky olivat turhia. Tarpeellisia sen sijaan olivat rintakumit ja sitteri. En hankkinut vaipanvaihtopöytää ja se olisikin ollut turha.
Hoitopöytä on kyllä kaikista turhakkeista turhin!
Maidonkerääjät (?), joita äitiysvalmennuksessa oikein hehkutettiin. Vauvat oli tissillä niin tiiviisti, että yhtään ylimääristä ei jäänyt. Työllä ja tuskalla sain käsin lypsettyä alussa vähän talteen, että pystyi syöttämään tuttipullosta. Tai esikoinen ei kyllä suostunut tuttipullosta juomaan. Nuorempi taas ei syönyt tuttia.
Etukäteen on tosi vaikea tietää, mikä sopii vauvalle ja sinulle. Isoja määriä ei ainakaan kannata ostaa mitään ja jos voi saada lainaksi kokeiluun, aina parempi.
Ukko39 kirjoitti:
Rintapumppu
Rintareppu
Kantoliina
Unirievut
Makuutuki kylpyammeeseen
Helistimet, mobilet, muut pimputuslelutKolmesta lapsesta yksikään ei noista innostunut.
Joo ei meidänkään lapsista kumpikaan käyttänyt rintapumppua.
Meillä oli sälää joka lähtöön, mutta mikään ei varsinaisesti ollut turhaa. Käyttöä siis tuli kaikelle. Toki harkitusti ostin ja käytettynä, joten ei haitannut jos jonkun tavaran käyttöaika jäi lyhyeksi, kun ne sai sitten eteenpäin myytyä. Lämpöpussit oli niitä kaikkein hyödyllisimpiä juttuja oikeastaan, säästyi ylimääräiseltä pukemiselta :)
Turhimpia oli halvat rattaat, ne oli niin epämiellyttäviä käyttää että vaihdoin laadukkaampiin aika pian. Sama oikeastaan monissa muissakin tavaroissa, laadukkaammat ja kalliimmat tuotteet oli oikeastaan aina parempia myös käytössä.
Rintapumppu oli mulla tärkein rintakumien ja maidonkerääjien kanssa. Aivan ehdoton!
Etukäteen et voi tietää.
Vaunut ja pinnasänky olivat myös tarpeen, kantoliinaa käytin myös matkoilla.
Rintareppu oli täysin turha, sain kaverilta vanhan niin ei tullut takkiin. Ja sellainen joustokeinu oli turha myös.
Meillä pimputuslelut olivat lasten suosikkeja ihan vauvasta asti, vaikka me aikuiset ei niin faneja oltukaan.
Ja vaipanvaihtopöytä oli kätevä vauvan tavaroille, pysyivät hyvin järjestyksessä ja hyvä paikka pukea ja riisua muutenkin, rasvata yms. Aina ällötti kun kaverit vaihtoivat vaipat sängyn päällä tai matolla.
Rintapumppu, hoitopöytä ja itkuhälytin(kaksio joten ihan turha koska sen itkun kuuli ilmankin, en tiedä miksi hankin).
Meillä turhiksi jäi mekot. Aivan turhaa pukea vauva muutamaksi hetkeksi epäkäytännölliseen mekkoon, selkä aina paljaana ja kohta mekko on kuitenkin kakassa tai puklussa. Kaikista turhimpina koin juhlamekot.
Tuplarattaat jäi meillä myös täysin käyttämättömiä isommista hankinnoista.
Kuten tästä ketjusta ap voit lukea, se mikä on ihan turha yhdelle, on ollut elämän pelastus toiselle :-)
Et siis voi tietää etukäteen, mikä teillä jää käyttämättä ja mikä on se kaikkein tärkein kapistus.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Rintapumppu ja pinnasänky olivat turhia. Tarpeellisia sen sijaan olivat rintakumit ja sitteri. En hankkinut vaipanvaihtopöytää ja se olisikin ollut turha.
Hoitopöytä on kyllä kaikista turhakkeista turhin!
Hoitopöytä oli tosi hyvä, kun meillä oli tosi vähän tasotilaa kylppärissa ja päältätäytettävä pesukone. Pieni hoitopöytä mahtui kuitenkin sinne, ja samalla sai sopivasti säilytystilaa vaipoille ym. tavaroille. Kalliimmaksi olisi tullut vaihtaa pesukonetta ja koin paljon helpommaksi vaihtaa vaipat siinä vesipisteen lähellä kuin jossain makuuhuoneen sängyllä toisella puolella kämppää.
Olen lapsilla satsannut vauvasta lähtien lämpimiin talvivaatteisiin ja villavaatteisiin. Lämpöpussi oli loistava, ensin vaunuissa ja sitten rattaissa sama pussi.
Minulle maidonkerääjä oli alussa ehdoton, samoin liivinsuojat. Sitten kun imetys lähti käyntiin ja omat hormonit tasaantui, en niitä enää tarvinnut.
Rintapumppu oli minulle turha, kun en sen kanssa saanut maitoa itsestäni irti.
Tykkäsin kantorepusta, jota käytin välillä ihan kotona että sain kotityöt tehtyä ja isommat lapset hoidettua. Ulkona en sen kanssa jostain syystä tykännyt olla. Vaunuista sen verran, että asuttiin tuolloin sen verran korvessa että ilmakumirenkaat tuli tarpeeseen :D
Kantoreppu oli turha, vauva ei koskaan oppinut tykkäämään siinä olemisesta vaan alkoi aina itkeä.
Sen sijaan luulin että kylpytuki ois ollut turha enkä ostanut sitä, mutta se olisikin ollut tarpeen.
Rintareppu ja kantoliina ihan turhat. Kantoreppu taas oli nappiostos.
Pinnasängyn ja vaunukopan. Oli sananmukaisesti sylivauva, eikä todellakaan nukkunut pikkuvauvana missään sellaisessa. Parempaa onnea teille! 😅