Miksi saan melatoniinista painajaisia?
Olen yrittänyt käyttää melatoniinia alkuyön unettomuuden hoitoon. Ja siihen se kyllä toimii, väsähdän aikaisemmin ja nukahdan aikaisemmin. Mutta aamuyöstä alkaen näen kamalia painajaisia, joihin herään. Joka yö, kun olen ottanut melatoniinia. Muulloin en. Mikä juttu tämä oikein on?
Kommentit (19)
Minäkin näin kun aloin sitä käyttämään, tai sitten sellaisia tosi eläviä toden tuntuisia unia. Enää ei vaikuta tuolla tavoin.
Mulla tulee painajaisia jos otan yli 4mg. Kannattaa kokeilla pienempää annosta.
Vierailija kirjoitti:
Mulla tulee painajaisia jos otan yli 4mg. Kannattaa kokeilla pienempää annosta.
Olen ottanut vain niitä tavallisista kaupasta saatavia, taitaa olla 1,9 mg eli ei vahvoja. Ap
Samma här, lisäksi mulle tulee semmoista kuvottavaa pahoinvointia noin tunnin ajaksi heräämisen jälkeen.
Hyvä vihje. Minä olen kokeillut melamiinia ja ihmetellyt painajaisia. En olisi hoksannutkaan!
Melkein jokainen lääke on tavallaan synteettinen valmiste, siellä voi olla riski painajaisiin kuten alkoholissakin - jossain vaiheessa tai jatkuvassa käytössä. Ei ole luomuyrtti kuten tee.
Mäkin sain ja paniikkihäiriöitä myös, mutta älä välitä, kohta tänne tulee joku kertomaan, että ei siitä voi saada näitä, kun oma keho tuottaa täsmälleen samaa ainetta. Ollaan vain hulluja vissiin. Toisaalta paniikit ja painajaiset loppui kun lopetin melatoniinin käytön.
Vierailija kirjoitti:
Minäkin näin kun aloin sitä käyttämään, tai sitten sellaisia tosi eläviä toden tuntuisia unia. Enää ei vaikuta tuolla tavoin.
Olen kaksi viikkoa ottanut ja joka yö herännyt kamaliin painajaisiin. En enää uskalla jatkaa, kun olen jo alkanut pelkäämään nukkumista tuon takia. Kuinka kauan sinä käytit ennen kuin ne loppui?
Ap
Minä arvostin enemmän hyviä vähäisiä unia ja lemppasin melatoniinit.
Oot sekoittanut LSD- ja melatoniinipurkit
Vierailija kirjoitti:
Hyvä vihje. Minä olen kokeillut melamiinia ja ihmetellyt painajaisia. En olisi hoksannutkaan!
Toivottavasti oli kirjoitusvirhe, melamiini ei nimittäin taida olla kovin terveellistä syötynä. Ap
En pysty minäkään syömään melatoniinia univaikeuksiin, sama juttu kuin ap:llä, aivan kauheita painajaisia. Yritin sitkeästi jatkaa, mutta oli pakko lopettaa. Painajaisten lisäksi aloin heräillä useamman kerran aamuyöstä, joko näihin painajaisiin tai sitten ihan muuten vaan.
Ja ne painajaiset oli kyllä todella järkyttäviä.
Vierailija kirjoitti:
Samma här, lisäksi mulle tulee semmoista kuvottavaa pahoinvointia noin tunnin ajaksi heräämisen jälkeen.
Mulla oli tuo, lopetin käytön siihen.
Onneksi mulla ei aiheuta painajaisia. Ostan 1,9 mg vahvuista apteekista. Kerran ostin saman vahvuista jostain marketista, mutta ne eivät jostain syystä toimineet mulla lainkaan. Vaikka luulisi, että ihan samaa tavaraa ovat.
Painajaisia olen saanut jostain flunssalääkkeestä aikoinaan. Kai ne lääkkeet vaikuttavat ihmisiin eri tavoin.
Mulla ei kans ne melatoniinit toimineet. Seuraavana päivänä aina olo oli kuin krapulassa, hirvee aivosumu kaupan päälle.
Läkäri sanoi että se voi aiheuttaa painajaisia, koska keho alkaa nukkumaan hyvin ja pääsee unen vaiheeseen, jossa unia näkee. Painajaiset voi liittyä siihen miksi on vaikea nukahtaakin, esim stressi, trauma, elämäntilanne ym.
Minäkin saan. Se on ärsyttävää, kun sitä aina ensimmäiseksi suositellaan, mutta en todellakaan halua enää ottaa sitä.