Tekevätkö sähköntuottajafirmat nyt järisyttävän muhkeita voittoja??? Ne jaetaan sitten rikkaille sijoittajille ja he rikastuvat entisestään.
Sähkön hinta on about viisinkertaistunut siitä mitä se oli ennen ja hintaa pumpataan aina vain korkeammaksi. Tuuli-, vesi- ja ydinvoiman kustannukset eivät kuitenkaan ole nousseet eli joku tekee tällä hetkellä aivan tähtitieteellisiä voittoja tuottamalla sähköä.
Kuvio on siis sellainen, että onnistuneen hinnannostopolitiikan seurauksena köyhiltä suomalaisilta pumpataan rahat jättimäisten sähkölaskujen muodossa ja ne jaetaan rikkaille sijoittajille osinkoina. Kylläiset rikkaat röyhtäisevät ja kiittävät.
Toisaalta sopii kysyä, että miksi köyhät eivät ole suojautuneet sähkön kallistumisen vaikutukselta sijoittamalla sähköbisnekseen, vaikka heille se olisi tärkeintä??? Nyt sitten itketään omaa virhettä, kun rahat eivät riitä sähkölaskun maksamiseen.