Miten teillä alkaa kuukautiset?
Itsellä ollut kierukka lähemmäs 10v ja kuukautisia ei ole sen takia ollut pitkään aikaan ja mietin tässä että miten ne menevät :D
Tänään aamulla pyyhkiessä tuli vähän verta mukana. Kuinka kauan tästä teillä kestää että kuukautiset alkavat kunnolla?
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Mulla alkaa yleensä seuraavana päivänä.
Okei, hyvä tietää.
Kierukka myös käytössä. Rinnat turpoaa viikkoa ennen vuotoa koviksi kipeiksi meloneiksi, kunnes sitten alkaakin tulla todella niukkaa haaleaa vuotoa jota kestää max 4 päivää.
Mulla alkaa nopeasti. Alkaa sattua mahaan ja sitten tunnen kun alkaa valua. Alussa on hitaampaa mutta vartin sisällä olisi hyvä saada suoja paikalleen. Yleensä laitan sen jo siinä vaiheessa kun mahakipu alkaa. Kivun alkamisesta menee 1-2 h siihen että alkaa vuoto. Kun söin pillereitä, ensivaroitus eli hetken kestävä mahakipu tuli edellisenä päivänä ja siitä tiesin että huomenna alkaa.
Kaksi päivää pahenevaa särkyä, sitten ensin niukkaa vuotoa, sitten pari reilumpaa päivää ja sitten niukkaa tiputtelua pari päivää. Särky ja pahoinvointi on selkeä merkki varautua vuotoon.
Onneksi löytyi sopivat pillerit (Cerazette), niin selviän menkoista ilman saikkua ja reseptilääkkeitä. Vuotoa tulee kerran, pari vuodessa.
Järkyttävillä alavatsakouristuksilla, usein myös ripulia, ja v*tuttaa kuin pientä eläintä. Joskus itkuinenkin olo. Tekee jatkuvasti mieli makeaa ja alkoholia. Ja jalat on usein turvonneet, varsinkin jos on kuuma sääkin vielä. Itse vuoto alkaa kohtuu niukkana, mutta sitten toinen päivä on jo kunnon megavuotoa, kolmas taas niukempi kunnes 4. ja 5. päivä vuotaa enää vähän.
Ennen kierukkaa oli kamalat menkat ja alkoivat huimauksella, pyörrytyksellä ja vatsa oli tosi kipeä, välillä olin kaksin kerroin. Hirveä vuoto, oikein lorotus.
Pää meinasi räjähtää ja kävin vessassa rauhoittumassa. Tunne oli, että voisin nirhata seuraavan vastaantulijan.
Otin hormonikierukan ja oireet loppuivat kuin seinään, eli mulle sopi täydellisesti.
Pidin sitä 15 vuotta (3 x 5 v.) ja otatuksen jälkeen menkat eivät sitten enää palanneetkaan ja jatkoin vaihtarihormoneilla.
Mulla alkaa yleensä seuraavana päivänä.