Mistä erottaa, onko vähän omituinen kommentti keskustelussa aidosti lipsahdus, hyväntahtoista härnäämistä vai pahantahtoista ilkeilyä?
Kommentit (13)
Mun on pakko sanoa, että en pohdi tällaisia asioita. Toisten sanomiset eivät ole mun vastuulla.
Keskustelupalstalla vai jossain muualla?
Minä oletan aina, että ovat lipsahduksia. Itsekin joskus möläytän pahasti ihan vahingossa, mutta sanojen jälkeen olisi vielä nolompaa alkaa selitellä, että en tarkoittanut. Silloin toivon toisen vaan tulkitsevan tilanteen niin, että puhuin ohi suuni enkä oikeasti tarkoittanut loukata. Koska en aikonut.
Omasta sielunmaisemasta ja asenteista tuollaisen tulkinta on myös kiinni, ilkeäksikin tarkoitettu kommentti voi toisinaan olla hillittömän hauska, tai hauskaksi tarkoitettu vaikuttaa ilkeältä.
Eli ei liene olemassa mitään varmaa keinoa selvittää, millaista mielentilaa kommentoija todella pyrkii lukijassa luomaan ja sisältää sellaista tiedostamatonta oman olon heijastelua, kuin myös kuulijassakin,
hyvääkin tarkoittavat ihmiset vaikuttavat tunkeilevilta ja suorastaan ilkeiltä, jos itseä kovasti ahdistaa jokin pieleen mennyt asia.
Vähän omituisia kommentteja ei pidä pohtia. Pahantahtoisuus tulee kyllä ajan myötä selväksi, ja muulla ei niin ole väliä.
Tunsin sen vatsallani jo ennakkoon.
Kannattaa aina tulkita negatiivisesti. 90% tapauksissa se tulkinta on oikea.
Minulla myös vaikeuksia asian suhteen. Olen vielä niin vainoharhainen ja pelkään aina, että minulle ilkeillään joten en erota vitsejä todellisesta ilkeilystä..
No jos sama henkilö toistuvasti heittää näitä möläytyksiä etkä saa hänestä hyviä viboja niin homma on aika selvä eli ilkeyttä on.
Hyvä kysymys. Mä monesti tajuan vittuilun vasta jälkeenpäin, koska itse möläyttelen välillä vahingossa ihme juttuja. Paljon vittuiluita on varmasti mennyt ohikin, mutta sehän in vaan hyvä juttu.
Jos ilkeän tuntuiset kommentit toistuu samanlaisina tai pahenee, on kyseessä luultavasti ilkeys. Varsinkin jos ihminen tarkkailee hämmennyksen reaktiotasi (saa mielihyvää siitä).
Jos tyyppi näyttää häpeävän möläytyksiä ja yrittää vähän korjata niitä, hän älyää sanoneensa jotain loukkaavaa vahingossa ja ei tarkoita sitä. Jotkut ihmiset puhuu ensin ja ajattelee vasta myöhemmin
Yks entinen tuttu oli just sellane, joka sanavirtuoosina veteli tur paan. En hyvällä muista.
Luota omaan vaistoosi. Se on yleensä oikeassa.