Eikös olekin niin, että jos pari (alle40v) tarvitsee IVF- hoitoa, saa julkisella puolella niitä 3 hoitokertaa maksimissaan.
PAITSI Keski- Suomen sairaanhoitopiirissä, jossa IVF- hoitoja ei anneta ollenkaan pareille, joilla on jo ennestään yksi yhteinen lapsi!!
HUHHUH!
Kommentit (2)
Hedelmättömyys ja sen hoito
Hoito-ohjelmat
01.01.2000
Keski-Suomen sairaanhoitopiiri
Ritva Österback ja Jukka Puolakka
Johdanto
Hoitoon pääsyn edellytykset ja hoitomuodot
Terveyskeskus, YTHS, yksityinen lääkäri
Lapsettomuuspoliklinikka
Inseminaatio, AIH, AID
Koeputkihedelmöityshoidon (IVF) aiheet
IVF-hoidon toteutus
IVF + ICSI
IVF + luovutetut munasolut
PAS
Hoitojen riskit ja komplikaatiot
Onnistumistodennäköisyys
Laadunvarmistus
Johdanto
Suomessa, kuten myös muualla teollisuusmaissa, lapsettomuudesta kärsii jossain elämänsä vaiheessa noin 15 % pariskunnista. Maassamme ikäpyramidi on hyvää vauhtia kääntymässä kärjelleen eli vanhoja ihmisiä on yhä enemmän ja lapsia vähän. Suomessa kolmilapsinen perhe lasketaan suurperheeksi.
Lapsettomuutta on viimeisten 10¿15 vuoden aikana käsitelty tiedotusvälineissä kohtalaisen paljon. Syynä tähän on osittain se, että lapsettomuus tai hedelmättömyysongelma on lisääntynyt ja asianosaiset uskaltavat puhua siitä, mutta osaksi myös se, että lapsettomuushoidot ovat kehittyneet valtavasti samana ajanjaksona.
Tavallisimpia lapsettomuuden syitä ovat endometrioosi, munasolujen kypsymättömyys, erilaisten tulehdusten jälkitilat ja heikentynyt sperman laatu. Tavallista on myös, että lasten hankinta on siirretty yhä vanhemmalle iälle joko työn tai opiskelun vuoksi¿hedelmällisyyshän putoaa puoleen naisella 25 ikävuodesta 35 ikävuoteen tultaessa.
Hoitoon pääsyn edellytykset ja hoitomuodot
Lapsettomuushoitojen kysyntä on suuri. Mikäli pariskunta on yrittänyt raskautta yli vuoden siinä onnistumatta, voidaan tehdä lähete lapsettomuuspoliklinikalle. Jos vaimon ikä on yli 35 vuotta, voidaan pari lähettää jo aiemmin, koska monesti vaimo tarvitsee tässä iässä ainakin ovulaatioinduktiohoitoa. Koeputkihedelmöityshoitoon pääsevät tällä hetkellä ainoastaan sellaiset parit, joilla ei ole yhteisiä lapsia. Myöskään yli 40-vuotiaita naisia ei hoideta koeputkihedelmöityshoidolla, vaan heidän tulee kääntyä yksityisen lapsettomuusklinikan puoleen.
ap (joka ei onneksi kuulu kyseiseen sh- piiriin...)
Jos lapsia on jo kaksi (yhteistä), ei julkiselle puolelle ole asiaa. Tämä on vähän ristiriitaista: ihan pääministeritasolla kehoitetaan lisääntymään ja tuottamaan uusia veronmaksajia, mutta silti säännöstellään hoitojen määrää. Kaikilla kun ei ole varaa mennä yksityiselle puolelle hoitoon.
Kummallista muuten, että/jos eri sh-piirien käytännöissä on eroja!