Koiranomistaja, ehditkö muuta kuin lenkkeillä?
Minulla aktiivisen rodun omistaja. Aloitamme aamun lenkillä klo 6.30 - 7.30. Seuraava aamupäivästä 10.00 - 10.45. Iltapäivällä sama satsi: 14-15 ja 18-19. Tähän vielä takapihalla pissatukset, ruokailut, leikit ja hoidot niin aivan täysiä päiviä täällä 😅
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
"Mitä teet työksesi?" -Olen koiranomistaja.
Noin se vähän on - ainakin minulla 😅
Ap
Meillä koirat saa olla vapaana pihalla. Ei ole naapureita kilometrin säteellä. Helppo vaan avata ovi kun haluavat ulos, isoin osaa kyllä avata sen itsekin.
Edit: ja siis aktiivisen rodun _edustaja_.
Vierailija kirjoitti:
Meillä koirat saa olla vapaana pihalla. Ei ole naapureita kilometrin säteellä. Helppo vaan avata ovi kun haluavat ulos, isoin osaa kyllä avata sen itsekin.
Kuulostaa niin söpöltä😍
Mulla oli, nyt jo edesmennyt aktiivinen koira. Sain mä siinä opiskeltua, käytyä töissä ja vauvankin. Kieltämättä menihän siihen, etenkin lenkkeihin ja alussa koulutukseen paljon aikaa.
Toivottavasti yhteiskunta ei kustanna tuota elämäntapaa... olet eläkkeellä?
Koira voi olla kiva, mutta minä työssäkäyvä veronmaksaja, en voi ajatella koiran ottamista, kun työn ja lasten lisäksi paukut ei riittäisi sen kunnolliseen hoitoon. Juuri tuo lenkitys varmaan olisi liian vähäistä.
Pentuna ja nuorena mun koira oli myös ikiliikkuja, oli jatkuvasti menossa. Nyt on yli 10-vuotias ja välillä sitä pitää herätellä aamulenkille kun vaan kuorsaa sohvalla.
Vierailija kirjoitti:
Toivottavasti yhteiskunta ei kustanna tuota elämäntapaa... olet eläkkeellä?
Koira voi olla kiva, mutta minä työssäkäyvä veronmaksaja, en voi ajatella koiran ottamista, kun työn ja lasten lisäksi paukut ei riittäisi sen kunnolliseen hoitoon. Juuri tuo lenkitys varmaan olisi liian vähäistä.
Minä olen eläkkeellä jo, mietinkin lähinnä työssäkäyvien aikaa.
Ap
Aamulenkki, seuraava töistä tultua ja vartin haistelut illalla. Hyvin aktiivinen metsästyskoira, jolle emännän lenkit ei isännän työmatkojen aikaan ole oikein riittäneet, mutta näillä on pärjätty. Nyt jo melkein 10 v ja alkaa hidastua.
Pentuna tietysti ihan eri, aina pitää päästä ulos kun hätä, ja mieluummin ennakoivasti pentuaikana pelasti tuttavapiirin nuori nainen, hän kävi myös antamassa ruokaa, kun pitää alkuun olla monta ateriaa päivässä.
Herään 4.30, koiran kanssa ulos 20-30 minuuttia. Lähden töihin.
Aamupäivästä kotiin. Kahvit mukaan ja koiran kanssa ulos, noin tunti, riippuen mitä muuta päivään pitää mahduttaa.
Iltapäivällä koiran kanssa ulos jos en voi ketään lapsista siihen valtuuttaa. Helteellä ei tehdä iltapäivän liikutusta. Sitten lähden taas töihin.
Illalla taas reilu tunti, riippuen päivästä mitä tuli aiemmin tehtyä tai jätettyä tekemättä, ja onko miten kuuma.
Ennen nukkumaanmenoa vielä viimeistely, hellepäivinä tässä on sitten se pitkä osuus mikäli on lämpötila sopiva.
Vapaapäivinä pyrin tekemään yhden tosi pitkän lenkin, jolla kuittaan monta pienempää, helteellä sen ajankohta on yöllä tai varhain aamulla.
Tänään on vp. Käytiin jo viidestä seitsemään parin tunnin lenkki. Nyt päivä vaan ollaan, koira pääsee puutarhaan monta kertaa pissalle, illalla sitten toinen lenkki.
Kyseessä nuori koira, jolla virtaa riittää. Tehdään muutakin kuin riehutaan hihnassa. Kouluttaminen on hyvä tapa kuluttaa sitä virtaa, kun on pääkopallekin hommaa, eikä vaan minuutti/tuntimääräistä jalkojen liikutusta.
Eilen oltiin viisi tuntia koiranäyttelyssä, vaikkei siinä hirveästi kilometrejä tullutkaan, niin kotiin tultua oli hyvin hyvin väsynyt koira koko illan.
Kyllä tämä työssäkäyvänä ja kerrostalossa asuvana käy ylitöistä. 4 kertaa päivässä ulkoilutus, se on vaan pakko. Onneksi on puoliso, muuten ei tulisi mitään.
Ehdin toki.
Aamulla 20 min löntystely unenpöpperöisten koirien kanssa.
Koko päivän ruuat yhdellä kertaa aamulla.
Menen töihin. Koirat jäävät sulattelemaan mahtiateriaansa.
Palaan töistä klo 16. Käyn koirien kanssa 2 h lenkillä.
Palataan sisälle klo 18.
Loppuilta omaa aikaa.
Klo 21 iltapissa ja sitten nukkumaan.
Jos ei ole aikaa pitkälle lenkille, niin sitten ei ole. Joskus heitetään juoksu- tai pyörälenkki.
Älä elä ihan noin koiran ehdoilla. Oletko opiskelija ja koira nuori? Tosta ei tule tulevaisuudessa yhtään mitään, jos koira vaatii huomiota parin tunnin välein.
"Mitä teet työksesi?" -Olen koiranomistaja.