pika-helppiä: sopiiko nää ainekset piirakkaan?
oon tekemässä ihan peruspiirakkaa, johon siis kerma-kananmuna-juustosekoitus ja:
sipuli + tomaatti
vai
tonnikala + tomaatti + sipuli
vai miten laittaisitte? ainekset vähissä ja jotain pitäis kehittää pian..... ja kauppaan en pääse. kaapista löytyy myös parsakaalia, ananasta, sekavihanneksia ja porkkanaa :)
Kommentit (6)
Mä oon tehnyt tonnikalapiirakkaa johon tulee tonnikalaa, tomaattia ja suolakurkkua. Saattaa kuulostaa oudolta mutta on oikeesti tosi hyvää. Tomaatit ja suolakurkut kuutioidaan pieniksi ja sekoitetaan tonnikalan kanssa. Päälle juustoraaste + munamaito.
sen tomaatti-sipulikin vois olla, joten ei kai ollut juuri apua
katkarapuja, pakastevihanneksia, aura ja rae juustoa..siten vaan muna/kerma seos päälle ja nam!!
sipuli + tomaatti
- laittaisin jotain muutakin, jos vaan kotoa löyty, esim. parsaa, sinihomejuustoa, fetaa, paprikaviipaleita, herkkusieniä ym.??
parsakaali sopii sipulin kanssa, muttei mun mielestä tomaatin :-/
tonnikala + tomaatti + sipuli
- tähänkin lisäisin jotain, vaikka on varmaan ihan hyvää näinkin. Onko sulle persikkaa kotona? Se sopii tosi hyvin tonnikalan kanssa. Ananaksesta en tiedä, mutta todennäköisesti sekin sopii! :)
Sekavihanneksista ja juustoraasteesta saa kans kiva piirakan.
Oikeastaan piirakka on vaikea pilata: laitat vaan niitä mistä tykkäät ja hyvää tulee!
Parsakaalikin sopisi hienosti ainakin tuohon sipuli-tomaatti-piirakkaan.