Vauvani on hirveä ahmatti
Toinen vauva haluaa syödä koko ajan, vaan eipä tällaista ollut esikoiselle. Pitääkö vauvan antaa syödä niin paljon kuin haluaa?
Kommentit (15)
Vierailija kirjoitti:
Nepsyongelmaa kenties? Ei kuulosta normaalilta.
Naurattaa aloitus ja naurattaa vastaus. Ahmattivauva=nepsy...
Vierailija kirjoitti:
Nepsyongelmaa kenties? Ei kuulosta normaalilta.
Se kohtuullisesti syövä esikoiseni on nepsy
Ainakin jos on rintaruokinnalla, niin saa syödä niin paljon kuin haluaa. Korvikkeen on sitten hieman tarkempaa ainakin isommilla vauvoilla, ohjeet löytyy paketista ja lisää ohjeita saa neuvolasta. Tärkeintähän on seurata lapsen kasvua ja vointia. Jos mietityttää, niin varaa aika neuvolaan ylimääräiseen punnitukseen.
Voit vauvan kanssa yrittää keskustella yhdessä auki, että mikä on se tunne siellä syömisen taustalla. Onko esim. yksinäinen ja siksi syö. Psykoterapiaan kannattaa myös laittaa.
Ala huomauttelemaan vauvalle syömisestä ilkeästi.
Esim. "kantsiskohan sunkokoisen syödä ihan noin paljon..".
Mulla oli tuollainen kuopusvauva myös. Alusta asti söi tosi paljon. Oli nelikiloinen syntyessään ja paino nousi kilon kuussa niin, että painoi puolivuotiaana 10kg ja risat. Taaperona ja alle kouluikäisenä oli vähän pullukka mutta ei merkittävästi.
Nyt 23-vuotias, 196 cm ja 90kg lihaksikas nuori mies. Huonosti syövä esikoinen on 178cm ja 72kg mies ja rakenteltaan aivan erilainen kuin pikkuveljensä.
Pidä vauvalle detox-kuuri. Juotat mehuja, esim. joku pinaatti-spirulina-maca -mehu niin tyhjenee suolisto kivasti ja ruokahalu tasaantuu.
Nepsyongelmaa kenties? Ei kuulosta normaalilta.