Oletteko te normaalikokoisia yksiöitä vihaavat yksinasujia?
Vai yritättekö kämppiksen/avopuolison kanssa asua tuossa tilassa? Jos asutte yksin niin mihin te niitä neliöitä niin paljon tarvitsette, juhliinko? Minulla on mahtunut 26-30 neliön asuntoihin hyvin muun muassa pieni sohva, pieni ruokapöytä, työpöytä, tv-taso, kirjahylly, mukava sänky alkoviin ja pesukone kylppäriin. Silti on tilaa hengittää, mielelläni elelen tuollaisessa pienellä vuokralla ja kivalla paikalla.
Tietenkin jokainen saa asua missä haluaa, hämmentää vain tämä asenne. Kummallista lukea, kuinka puhutaan 30 neliön asunnoista kuin niissä olisi alle 20 neliötä (sellaisessakin olen asunut ja silloin aletaan jo elää ahtaasti, sohva ja työpöytä on pitänyt jättää pois, mikä vaikuttaa elämänlaatuunkin).
Kyllä tuollainen nuorena yksineläjänä oli ok vaikka vieraita kävikin, vanhemmiten ei. Nautin nyt siitä että tilaa on ulkona ja sisällä.