Miksi tk lääkärit aina olettavat että potilas valehtelee tai ainakin liiottelee oireita?
En ole kertaakaan käynyt terveyskeskuksessa lääkärillä joka olisi heti ottanut oireet tosissaan ja alkanut tutkia niitä. Tekevät vaan jonkun pintapuolisen kopeloinnin ja burana reseptin kanssa kotiin. Eikä olisi yhteiskunnallekin halvempaa tutkia ne oireiden aiheuttajat heti alkuunsa?
Kommentit (18)
Ja lisäyksenä edelliseen:
- Moni potilas tulee lääkärille itsetehty diagnoosi mukanaan, ja mikään muu diagnoosi ei sitten kelpaakaan (sanoivat faktat mitä tahansa).
- Julkinen terveydenhuolto on romutettu ja resurssit vedetty minimiin oikeistolaisen politiikan myötä. TK-lääkäreillä ei ole aikaa tutkia potilasta kunnolla, eikä myöskään ole resursseja ohjata kaikkia jatkotutkimuksiin.
T: 2
Joo joo mitä soopaa taas. Näköjään ravaat siellä tk:ssa jatkuvasti valittamassa ties mitä.
Mä olen pienituloinen, mutta terveysongelmissa menen aina yksityiselle.
Buranaa osaan ostaa ilman reseptiäkin, jos sitä tarvitsen.
Jostain on aloitettava. Ei kaikkia päänsärkypotilaita voi laittaa heti magneettikuvaukseen, vaikka se yksi kymmenestätuhannesta osoittautuu vakavaksi. Ihmiset on niin itsekeskeisiä typeryksiä. MINÄ en saanut HETI KAIKKEA. Ok. Aletaanpa toimimaan niin, että kaiken saa heti halutessaan. Muistakaa kuka tuon kaiken rahoittaa. Sit alkaakin toinen ulina.
Vierailija kirjoitti:
- Lääkäreille ei opeteta potilaan kohtaamista.
- Lääkäreille opetetaan sekä lääkiksessä että yhteiskunnan toimesta, että he ovat hierarkiassa potilaan yläpuolella.
Sinä et tiedä lääkärikoulutuksesta kyllä tuon taivaallista.
Potilaan on pakko liioitella oireitaan ainakin aikaa varatessaan että edes pääsisi lääkäriin. HUS-alueella lääkäriaikaa pitää odottaa viikkotolkulla ja eikä päivystykseenkään saa mennä ilman kutsua.
Vierailija kirjoitti:
Potilaan on pakko liioitella oireitaan ainakin aikaa varatessaan että edes pääsisi lääkäriin. HUS-alueella lääkäriaikaa pitää odottaa viikkotolkulla ja eikä päivystykseenkään saa mennä ilman kutsua.
Ja liioittelijoiden vuoksi juuri sitä buranaa kouraan lyödään kaikille. Huomaatkos kierteen?
Mitä itse olen kuullut, niin jollei pikkuisen liioittele vaivojaan, niin sitten potilaat vähättelevät eivätkä saa minkäänlaista hoitoa. Lääkärit ovat kuitenkin vain ihmisiä, ja siten erehtyväisiä Murtunut kylkiluu tulkitaan sydänoireiksi tai kysellään loputtomiin tupakoinnista ihan kuin en itse tietäisi, etten polta.
Mutta aina olen hoitoa saanut, en aina niin, että olisin kokenut lääkärin ihmisenä, tai vielä vähemmän hän minut ihmisenä. Turhan usein lääkäri on nähnyt minut vain hoidettavana oireena.
Te saatte kyllä palvelua, mutta älkää pakottako meitä kaikkia maksamaan jokaikistä tutkimusta missä ramppaatte! Tai turhia antibioottien vonkumiskäyntejä. Maksakaa itse.
Kyllä se on yksityisellä puolella sama juttu. Palvelua ei aina saa vaikka maksaisi.
Mulla on ihan hyviä kokemuksia terveyskeskuksesta. Veikkaan että vuorovaikutus on sellaista, miksi sen itse tekee. Sama hyvä kokemus on kaikesta asiakaspalvelusta.
Minä en liioittele, koetan olla kohtelias, täsmällinen ja pysyä asiassa.
Lääkärit on ihmisiä. Ne kannattaa kohdata asiallisesti ja samalla tasolla, ei heittäytyen pikkulapsen tai pomon rooliin.
Vierailija kirjoitti:
Ja lisäyksenä edelliseen:
- Moni potilas tulee lääkärille itsetehty diagnoosi mukanaan, ja mikään muu diagnoosi ei sitten kelpaakaan (sanoivat faktat mitä tahansa).
- Julkinen terveydenhuolto on romutettu ja resurssit vedetty minimiin oikeistolaisen politiikan myötä. TK-lääkäreillä ei ole aikaa tutkia potilasta kunnolla, eikä myöskään ole resursseja ohjata kaikkia jatkotutkimuksiin.
T: 2
Ei se ole mitään oikeistolaista politiikkaa, jos meillä on EUn suurimmat julkiset menot bruttokansantuotteeseen suhteutettuna ja ne haaskataan muuhun kuin terveydenhuoltoon. Menoja lisätään koko ajan ja yhtään suurempaa osaa ei mene terveydenhuoltoon.
Systeemi on kääntynyt sellaiseksi että hoitoa ei saa jos ei valita. Ja ne pahimmat valittajat syö kaikki resurssit.
Toi on kyllä harmi. Minä kärsin niin voimakkaasta häpeästä, että en ikinä kehtaa edes kertoa ihan kaikkea. Olis aika p*skamaista, jos vielä lääkäri ajattelisi, että liioittelen. 😬
Lääkärit vähintäänkin alitajuisesti tiedostavat olevansa huumediilereitä ja tarkastelevat asiakasta siitä perspektiivistä. Jokainen asiakas on potentiaalinen addikti ja taas tulee lisää rahaa.
Suunnilleen kaikki lääkärit ovat sitä mieltä että potilas liioittelee on vainoharhainen ja luulotautinen eikä oteta todesta. Lääkäri kuvittelee olevansa potilaan yläpuolella ja muka älykkäämpi mulle sanonutkin niin. Ei niin kuitenkaan ja oli hyvin yllättynyt kun potilas tiesikin asioita jotka täysin itsestäänselviä. Lääkäri yrittää usein tarjota jotain yleistä diagnoosia ja sen tutkimuksia jos jotain edes tutkitaan. Jos yleistä ei löydy niin mitään muutakaan ei tutkita oli faktat ja oireetkin mitä tahansa. Sitten väitetään olevan vaan jonkun esi-isän jämät. Kaiken väitetään muutenkin olevan vain lievää ja normaalia. Mitä ei todellakaan. Sitten vielä kirjaillaan kuinka potilas puhuu lääkärikielta. Lääkärit kuvittelevat että on joku oma kielikin ja varmaan on sitten myös lippukin ja maa ja valuutta.
Monta syytä, mutta toivon ja oletan oman kokemukseni pohjalta että suuri osa potilaista kohdataan ja tutkitaan asiallisesti. Kuitenkin
- niin moni liioittelee ja esittää, että tätä pitää epäillä säännöllisesti. On ihmisiä jotka oikeasti hakevat huomiota, eivät hoitoa vaivoihin joita ei ole (ja jotka on moneen kertaan tutkittu) tai vaivat ovat sellaisia, joihin ei lääkärillä ole antaa enempää neuvoa tai hoitoa kuin mitä on jo annettu
- lääkärit näkee satoja samoista vaivoista kärsiviä, joskus potilaan vaiva näyttäytyy lääkärille vähemmän vakavana kuin miltä potilaasta tuntuu. Tämä harha syntyy, kun näkee paljon niitä huonokuntoisempia ihmisiä samalla vaivalla ja erehtyy ajattelemaan, että vähempi oireinen ei ole niin vakava juttu vielä
- oikeasti kaikki vaivat ei vaadi tk käyntiä, mutta sinne hakeudutaan silti
- lääkäri ei tunnista vaivaa tai osaa yhdistää sitä isompaan kokonaisuuteen. Lääketiede on valtavan laaja ala ja tk lääkärin pitäisi tietää vähän kaikesta, hän ei ole kuitenkaan kaikkien ongelmien erikoislääkäri
- Lääkäreille ei opeteta potilaan kohtaamista.
- Lääkäreille opetetaan sekä lääkiksessä että yhteiskunnan toimesta, että he ovat hierarkiassa potilaan yläpuolella.