Neuvoja siimaleikkurin käyttöön
Osaisiko joku neuvoa, mitä teen väärin sähkökäyttöisen siimaleikkurimme kanssa? Kun leikkurilla leikkaa jonkin aikaa, siimat katkeavat niin, että päät menevät rullan sisään. Sitten niiden esiin onkiminen on työlästä ja aikaa viepää. Leikkuuaikaa on noin 3 minuuttia, jonka jälkeen siiman esiinkaivamisess menee noin 10 minuuttia. Ei kovin tehokasta eikä innostavaa. Vinkkejä otetaan kiitollisuudessa vastaan.
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Kun siimat lyhenevät niin useimmissa malleissa on sellainen toiminto, että siiman pyöriessä leikkuria maahan napauttamalla se vapauttaa keskipakovoimalla lisää siimaa. Tällä välttyy tuolta siiman kaivamiselta.
Kiitos ystävällisestä vastuksesta! Näin minäkin järkeilin, mutta ongelma on, että siima katkeaa ennen kuin se ehtii lyhentyä. Jos sitä ottaa enemmän esiin, se hakkaa suojukseen. Vai pitäisikö siimaa vetää esiin siitä huolimatta aina vähän ajan välein?
AP
Siima kannattaa syöttää siinä vaiheessa kun leikkuuleveys on pienentynyt noin puoleen. Koneesta ja siimasta riippuen, yleensä näin siimaa kuluu vain hyötykäyttöön. Jos siimaa syöttää jatkuvasti, se yltää todennäköisesti jatkuvasti siihen max.siiman pituus leikkurin ja siimaa menee hukkaan, pätkinä pihalle.
Itse hylkäsin nuo kelasyöttölaitteet omasta trimmeristä.
On saatavilla leikkupäätä johon työnnetään kaksi valmiiksi leikattua siimanpätkää pitimiin. Tässä vain tulee käyttää sellaista vahvempaa siimaa, jota ei tarvitse jatkuvasti vaihdella.
Omaan laitoin vanhaa polkupyörän vaihdevaijeria. Se kestää koko kesän, mutta sitä en suosittele, mikäli tykkää käyttää varvassandaaleja ja shortseja työvaatteina. Jos vaijeri irtoaa, se voi tulla voimalla nilkoille.
Vaijeri on tehokas mutta myöskin vaarallinen... Jos maassa on jotain jonka ympärille vaijeri voi kiertyä, niin voi käydä mitä vain.
eikö tuo oo melekosta mikromuovisaasteen tuottamista koko siimaleikkuri
😠
Kun siimat lyhenevät niin useimmissa malleissa on sellainen toiminto, että siiman pyöriessä leikkuria maahan napauttamalla se vapauttaa keskipakovoimalla lisää siimaa. Tällä välttyy tuolta siiman kaivamiselta.