Punkkien torjunta
Olemme menossa ulkona järjestettäviin juhliin alueelle, jossa on havaittu paljon puutiaisaivokuumetta levittäviä punkkeja. Olen tänä kesänä löytänyt itsestäni jo kaksi punkkia, vaikka en missään heinikoissa ole kahlaillut tms.
Juhliin on kutsuttu myös pienet lapsemme, jotka könyävät jatkuvasti maassa. Miten pukea heidät, kun lämmintäkin on luvassa. Estävätkö ohuet vaaleat sukkahousut punkkeja yhtään?
Kommentit (13)
En usko että haju haittaa juurikaan, kun koko juhla on tarkoitus viettää pihalla. Lisäksi Aloevera tuoksuu ihan hyvältä. Kiitos tästä vinkistä.
Ap
Pitkät hihat ja lahkeet, sukat jalkaan vaikka ois sandaalit...
Vierailija kirjoitti:
Punkit ei tykkää vahvoista yrteistä, esim koirien luonnonmukaisessa punkkipannassa/öljyssä on aloeveraa.
Jos jotai sellaista vaikka just niihin sukkahousuihin suihkisi, toki se haisee sitten...
Nää on täysin tehottomia
Vaatteet kunnolla päälle ja sukat pitkät sellaiset.
Sain juuri 10 pvä antibioottikuurin borrelian takia: ei mitään hajua millioin se oli vaatteiden alle sporttirintaliiveihin päässyt.
https://www.yliopistonverkkoapteekki.fi/ANTICK-punkinjaeaedyttaejae-100… ja punkkipihdit silti varalta että punkkeja löytyy iholta, ne ois hyvä poistaa mahdollisimman pian.
Kiitos vastauksista, pihdit mulla on näin kesällä ollutkin kokoajan matkassa ja niistä on ollut apua myös tikkujen poistossa.
Ap
Vaaleat vaatteet joilta erottaa heti tumman pankin. Ja lapset ei saa makoilla heinikossa! Ja joka ikinen ilta punkkitarkistus kaikilta, mieluiten suihkutus. Jos punkki ei ehdi olla kauaa kiinni on vähemmän riskiä. TBE: stä en tiedä mutta borrelioosiin punkin tarvitsee olla noin vuorokausi kiinni ennen kuin se pääsee elimistöön.
Eiköhän ohuetkin sukkahousut estä punkkien tarttumisen. Samalla ne liukaspintaisina on punkille paljon hankalampi kiivetä, kun paljas iho tai joku paksumpi vaate. Ja valkoisilta sukkahousuilta punkin havaitseminen on helppoa.
Poikien kohdalla tilanne on vaan hieman hankalampi. Eivät välttämättä ilahdu ajatuksesta pukea nylonit shortsien alle.
Mitään muuta yhtä tehokasta torjuntakeinoa tuskin löytyy. Kenkää ja sukkaa pitkin punkin on helppo kiivetä ylemmäs etsimään hyvää ateriapaikkaa. Eli miehillekin ne sukkahousut olisi hyvät sinne housujen alle.
Mä käyttäisin ennemmin teepuuöljyä kuin aloe veraa jos jommastakummasta pitäisi valita. Teepuuöljy on kuitenkin antiseptistä kamaa.
Kannattaa ilmoittaa paikoista joissa punkkeja löytyy niin osataan varoa.
Punkit ei tykkää vahvoista yrteistä, esim koirien luonnonmukaisessa punkkipannassa/öljyssä on aloeveraa.
Jos jotai sellaista vaikka just niihin sukkahousuihin suihkisi, toki se haisee sitten...