Hävettääkö teitä työttömyys?
Kommentit (19)
Ei työttömyys mutta rahattomuus. Varmasti vaikka joku lottomiljonääri on ns suositumpi ja kadehditumpi kuin liki minkä vaan alan työntekijä.
Ei hävetä. Kiusaaminen tietysti tuntuu ikävältä aiheesta kuin aiheesta, ja työttömiä tuntuu saavan kiusata vapaasti.
Ei hävetä. Toista kuukautta työttömänä.
Vierailija kirjoitti:
Ei hävetä. Kiusaaminen tietysti tuntuu ikävältä aiheesta kuin aiheesta, ja työttömiä tuntuu saavan kiusata vapaasti.
Työtön on nykyään samassa asemassa kuin tummaihoiset muutama vuosikymmen sitten. Varmaan osa heistä uskoi oikeasti olevansa muita huonompia, mutta osa taas ymmärsi että vika on siinä ylenkatsojassa rasis tissa.
Häpeä itseäni ja jos työttömyyteni jatkuu yli 3kk vedän itseni narun jatkeeksi.
En halua loisia muiden kustannuksella.
Olin vuoden työttömänä monta vuotta sitten ja kyllä se hävetti ja osoitti kuka lähipiirissä oli hienotunteinen eikä joka tapaamiskerralla kysynyt että onko töitä löytynyt, ootko ees hakenut, mitä oot hakenut. Sanoin aika monta kertaa että kerron sitten kyllä kun töitä löydän. Ei kauhean mieltäylentävä puheenaihe ollut se työnhaku
Todellakaan ei tarvitse kenenkään sellaisesta häpeää tuntea, minkä kaikki tietää johtuvan palkkatyöpaikkojen vähyydestä maassamme !
Hävettää. Lähipiirin ja kavereiden seurassa ei hävetä, mutta sitten jossain sukujuhlissa tai muissa ihmisten kokoontumisissa ihmiset kyselee työssäkäynnistä, silloin hävettää sanoa että olen työtön. Joskus kyllä valehtelen ihan pokkana olevani töissä, mutisen jotain epämääräistä.
Ei hävetä vaikka jo 4v työttömänä, olen työkyvytön tai ainakin pahasti rajotteita työnteolle. Ärsyttää vain kun on niin vähän rahaa.
Kyllähän tuo hävettää. Vaikka kuvittelisi, että tähän on tottunut, kun työttömyys on jo 15 vuotta kestänyt.
Ehkä olen tottunut siinä mielessä, että en sitä itseksi enää niin paljon ajattele, mutta kyllähän se niin paljon hävettää, että en kenellekään työttömyydestäni kerro, jos kysyvät vaan valehtelen, että olen töissä.
Ei tässä nyt mitään jatkuvasti painavaa häpeän tunnetta ole. Mutta ei ole kiva sanoa olevansa työtön, kun asia tulee puheeksi ihmisten kanssa.
Työttömyyttään tuntuvat häpeävän ne, jotka oikeasti haluaisivat olla töissä. Elämäntapatyöttömät eivät ymmärrä hävetä tahallista loisimistaan.
Hävettää. Hävettää myös työ kun se on koulutustasoani huomattavasti alhaisempaa (olen maisteri ja työhöni ei vaadita koulutusta). Sukujuhlissa minulla on tapana kertoa kysyjälle, millaisessa firmassa olen töissä ja liioitella työnkuvaani, että tehtäväni kuulostaa paremmalta.
Ei todellakaan hävetä. Eikä kenenkään muunkaan pitäisi.
Työttömyysraha on valtion korvaus siitä että ei löydä töitä ihmiselle. Pieni sellainen mutta kuitenkin.
Ei muttta älytöntä istuua tyhjänpanttina varsinkin nuoren ihmisen.
Vierailija kirjoitti:
Ei muttta älytöntä istuua tyhjänpanttina varsinkin nuoren ihmisen.
Ei sinun tarvitse istua tyhjänpanttina, voit opetella vaikka kuvankäsittelyä. Tai opiskella omalla ajallasi, kun odottelet töitä. Ihmeellistä mielenköyhyyttä että tekeminen muka loppuu kesken.
Tai kehittää fyysistä kuntoa. Silloin henkinen puolikin paranee ja ei tule näköalattomaksi.
EI. Miksi pitäisi hävetä.
Sanot vaan niinkuin jenkit, "olen töitten välissä, mulla on välivuosi, harrastan nyt ja relaan"