Oletteko koskaan joutuneet palauttamaan opintotukia?
Kommentit (15)
Pakko oli miehen käydä töissä, kun asuttiin Helsingissä vuokralla. Ei saatu pennin latia asumistukea.
Vierailija:
Valmistumisen jälkeisistä tuloista ei lasketa mukaan sitä osuutta, joka ylittää 1515 euroa kuukaudessa, muu kyllä.
Tuo 1515 euroa on juuri se summa, minkä saa tienata per kk Koska valmistumisen jälkeisistä tuloista ei oteta huomioon tulorajaa ylittäviä tuloja, ei valmistumisen jälkeen ansaittu tulo voi aiheuttaa takaisinperintää. Eli vain opiskeluaikana ansaitut tulot voivat silloin aiheuttaa takaisinperinnän. Uskokaa tai älkää, systeemi on ihan oikeudenmukainen tässä suhteessa - eri asia onkin tulorajan suuruuden oikeudenmukaisuus.
Ehtivät maksaa eka kuun opintotuen ja en enää muista oliko siinä kovinkin monimutkainen byrokratia, että sain ne samantien maksettua takaisin ;-)
ilmotin kyllä Kelaan, että opiskelut oli loppu, mutta olivat kai jo ehtineet tuen maksaa, tai tieto ei liikkunut tarpeeksi nopeesti, kun sain vielä seuraavan tuen tilille. Soitin kyllä sitten heti kelaan ja kysyin mihin tilille se pitää palauttaa, joten ei ehtinyt liika tuki tilillä montaa tuntia maata.
kun ei ollut paljoa vaihtoehtoja. Opiskelin helsingissä ja asuminen oli sen verran kallista että opintotoki ja asumislisä kattoi vain vuokran. Sit oli pakko olla töissä että sai muut laskut maksettua jne.
Opiskelin alkuvuoden täyspäiväisesti ja nostin opintotukia 4 kuukautta. Valmistuin kesällä ja sain syksyn alussa töitä. Seuraavana vuonna yllätyin niin maan perusteellisesti, kun tuli lappu, että palauta ne 4 kk tuet korkoineen. Silloin kun vielä opiskelin, en tienannut mitään, enkä siis olisi pysynyt hengissä ilman niitä tukia. Mutta koko vuoden tulot vaikuttavat, myös valmistuneella, joten valituksista huolimatta jouduin osan palkastani maksamaan heille. Kyllä otti päähän!
Jos olisit lukenut ne ohjeet, olisit huomannut, että
- valmistumisen jälkeen ansaitut tulot eivät vaikuta millään tavalla
- sinun olisi pitänyt lähettää kelalle valmistumistodistuksesi sekä sellainen selvitys tuloistasi, että siitä olisi nähnyt kuinka paljon tuloja on tullut opiskeluaikana, kuinka paljon sen jälkeen. Jos näiden selvitysten perusteella tulosi eivät opiskeluaikana ole ylittäneet tulorajaa, olisi perintä rauennut.
T: entinen takaisinperijä
keskustelemassa ja valitukseni meni sinne lautakuntaankin. Totesivat siellä sitten, että " opiskeluaikaiset tulot eivät vaikuta takaisinperintään, VAAN koko vuoden tulot sinä vuonna, jona tukea on nostettu, JOTEN perimme ne tuet takaisin" . Kyllä se summa muistaakseni vähän pieneni tuon valituksen takia, mutta maksamaan jouduin.
t. 8
opiskelijoille työnteon mahdollisuus nyt heti!
Ihan yksiselitteisesti on niin, että valmistumisen jälkeen ansaitut tulot eivät aiheuta opintotuen takaisinperintää. Jos kuitenkin sinulta on takaisinperitty, arvailen syitä:
- et ole virallisesti valmistunut, vaan opintotukesi on päättynyt, opintosi ovat päättyneet mutta sinulta on jäänyt joitain opintoja suorittamatta, päättötyösi on jäänyt roikkumaan, tms. eli sinulla ei ole tutkintotodistusta
- olet tienannut yli tulorajojen myös opiskeluaikana, tai sinulla on pääoma-, vuokra- tms. tuloja opiskeluajalta, jotka ylittävät tulorajan
- lähettämistäsi selvityksistä ei ole voinut selvittää, mille ajalle tulot kohdistuvat.
t:11
Olen _ihan täysin_ samaa mieltä kanssasi siitä, että niiden säädösten perusteella tukiani ei mitenkään olisi pitänyt joutua maksamaan takaisin. Tosiasia on kuitenkin se, että valmistuin ihan kokonaan, opiskeluaikana en tienannut ja toimitin kaikki todistukset - kyllähän nyt palkkakuiteissa päivämäärät on. Ja maksoin, koska _koko vuoden_ tulot ylittivät sallitun rajan.
Tiedoksesi myös, etten ole suinkaan kaveripiirissäni ainoa, jolle näin kävi.
8
jotka eivät itsekään ole ymmärtäneet asiaa. Valitettavasti näitäkin tuli aikoinaan vastaan, ja mitä neuvoja olivat antaneet ihmisille :(
11
Valmistumisen jälkeisistä tuloista ei lasketa mukaan sitä osuutta, joka ylittää 1515 euroa kuukaudessa, muu kyllä.