Poliitikkojen puheista voi lukea jo rivien välistä, että suomalaiset veronmaksajat ottavat miljardikaupalla lisää takkiin Uniperin pelastusoperaatiossa
Sitä ne kompromissit aina tarkoittavat. Nyt enää mietitään, miten tämä saataisiin kerrottua kansalle.
Kommentit (6)
Kansa maksaa möhlimiset ja vastuuta ei ole tekemisillä . Helppo homma , velkaa vaan otetaan muiden maksettavaksi ja iso palkka ja ei vastuuta mistään .
Olisihan se huutava vääryys jos maksamme itse energiasta törkeän kallista hintaa ja tukisimme verovaroin samaan aikaan sitä, ettei saksalaisten tarvitsisi tehdä samoin.
Suomalaiset ostavat EU:lta (Saksalta) luottamuspääomaa ihan reaalisella pääomalla. Kerta toisensa jälkeen.
Meillä oikeasti menisi paremmin ilman ei/euro p*skaa. Poliitikoilla toki olisi haastavampaa.
Onko muita riskiyrityksiä vielä? Uniperin olemassaolosta monet eivät tienneet tuon taivaallista. Yllätys.
Uniper on hyvä ja nostaa myyntihintojaan sisäänostohintojensa yli. Jos ei pysty, niin konkkaan vaan.