Ovatko lapset nykyään älykkäämpiä kuin ennen?
Nykyaikana monet lapset osaavat suunnilleen jo 2-vuotiaana käyttää vaikka jotain tablettia ja pelata sillä ainakin yksinkertaisia pelejä kun taas sen ikäisenä minä itse vajaat 40 vuotta sitten yritin syödä hiekkalaatikolla hiekkaa tai olin laittamassa nurmikolta löytämääni kastematoa suuhun.
Kommentit (21)
Päinvastoin.
Valmis tarjonta heikentää mielikuvitusta ja älykkyyttä.
Eivät vaan ihan tilastollisesti tyhmempiä. 1970-luvun jälkeen syntyneet ovat vähemmän älykkäitä kuin 1970-luvulla syntyneet.
Ap vois vähän miettiä miten tekniikka on kehittynyt. Aiemmin ei ollut tabletteja. Se että parivuotiaalle lykätään tabletti ei todellakaan kerro sen älystä mitään.
Eivät, tilastollisesti lasten älykkyys laskee vuosi vuodelta.
Moni lapsi vaikuttaa nykyään paljon älykkäämmältä koska aiempaa useampi aikuinen on henkisesti täysin lapsen tasolla. Toisaalta myös lapsien kyvyt ja taidot tuntuu polarisoituvan huolestuttavasti.
Valitettavasti tutkimusten mukaan älykkyys on laskussa.
Tässä uutisia muutamasta tutkimuksesta koskien Suomea:
"Suomalaisten älykkyysosamäärä ei enää kasva, vaan se on laskenut 1990-luvun puolivälistä alkaen"
"älykkyysosamäärä on laskenut 90-luvun puolivälin jälkeen 0,23 pistettä vuodessa. Muutos ei ole vielä kovin suuri, mutta pitkällä tähtäimellä vauhti on huomattava. Jos tahti säilyy samana, suomalaisten älykkyysosamäärä laskee seuraavan 30 vuoden aikana 7,49 pistettä"
https://www.ts.fi/uutiset/3786346
_
"Suomalaisten älykkyysosamäärä jatkoi kasvuaan aina vuoteen 1997 saakka. Mitä sitten tapahtui, on edelleen arvoitus."
"Sitten voi aina spekuloida, että mikä merkitys on kaiken maailman laitteilla ja muilla. Niiden käyttö vaatii tietenkin omia taitojaan. Mutta kun älykkyydellä yleensä tarkoitetaan enemmän päättelykykyä kuin mitään muuta, niin eivät nämä laitteet sen tyyppisissä jutuissa auta."
Luovuus puuttuu. Sitäkin vaaditaan älykkyyteen.
Kyllä. Osaavat koulumatkalla ekaluokalla jo hyvin tuijotella kännykkäänsä.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä. Osaavat koulumatkalla ekaluokalla jo hyvin tuijotella kännykkäänsä.
En tiennyt, että kännykänm tuijottelu vaatisi älykkyyttä enemmän kuin koulumatkan taittamine ilman, että mukana on mitään härpäkettä.
Järkyttävää nähdä bussissa rattaissa oleva taapero, joka katsoo kännykästä/ tabletista ehkä jotain lastenohjelmaa. Äiti/isä selaa samalla omaa puhelintaan.
Eivät ole. Vaan vähemmän älykkäitä. Yksi syy älykkyysosamäärän laskemiselle voi olla se, kun on ihan tutkittua tietoa, että älykkäät vanhemmat tekevät vähemmän lapsia kuin vähemmän älykkäät. Pätee varsinkin naisissa. Siis älykkäämmät naiset tekevät vähemmän lapsia ja jäävät useammin lapsettomiksi kuin vähemmän älykkäät.
Vierailija kirjoitti:
Moni lapsi vaikuttaa nykyään paljon älykkäämmältä koska aiempaa useampi aikuinen on henkisesti täysin lapsen tasolla. Toisaalta myös lapsien kyvyt ja taidot tuntuu polarisoituvan huolestuttavasti.
Tämä. Kysymys on nimenomaan polarisaatiosta. Älykkäät ovat älykkäämpiä kuin ennen, koska virikkeitä, mahdollisuuksia ja tietoa on kaikkien saatavilla. Tyhmiä taas on entistä enemmän, koska älylaitteet vievät liikaa nuorten aikaa ja normaaleille kehittäville asioille kuten koulutyö, lukeminen, tieteet, taiteet, liikunta jne, ei jää paljoa aikaa. Myöskin kotitaustoista johtuvat erot näkyvät entistä selvemmin, samoin alueelliset erot.
Voidaankin laittaa tämä älykkyyden lasku älykkäiden naisten ja miesten viaksi, kun eivät lisäänny niin tehokkaasti. Älykkyys kun on periytyvä ominaisuus. Vaikuttaa siis siltä, että luonnonvalinta syrjii älykkäitä yksilöitä.
Voi kai sanoa, että lapset ovat erilaisia kuin omassa lapsuudessani, mutta älykkyyden arviointi on kyllä vaikeaa. Tuntuu, että ääripäät näkyvät entistä selvemmin. Mieheni on älykäs ja ehkä lapsemme ovat perineet häneltä älykkyyttä ja kyllä minusta tuntuu, että esim. yläkoululaisen jotkut koulutehtävät ovat sellaisia, etten olisi niistä itse aikanaan selvinnyt. Jossain historiassa pitää tilaston perusteella päätellä mistä ilmiöstä on kyse, mistä tämä johtuu ja mitä tästä seuraa ym. Muistaakseni me pänttäsimme päähän vain jotain vuosilukuja. Minulla ei siinä iässä ollut todellakaan sellaisia ajattelun taitoja. Toisaalta aineista pääsee selvästikin läpi hyvin helposti, mutta sitten se älykkäin aines on kiistatta älykästä. Osa siis analysoi ties mitä monimutkaisia asioita, osa ei osaa lukea.
Tyhmempiä ovat enemmän kuin koskaan aiemmin.
Älykkyys on neuvokkuutta, ongelmien ratkaisua omalla ajattelukyvyllä, selviämistä järjen avulla, ratkaisujen etsimistä käytännön tasolla, ympäristön havainnoimista.
Tämän päivän mukulat eivät hallitse noista mitään. Kännykästä etsitään mitä etsitään, jotain somea.
Mitä jos kännykkä otetaan pois, kuinka silloin selvitään?
Eihän niistä edes voi tulla älykkäitä, kun älypuhelimet ja pelit on keksitty juuri sen estämiseksi.
Ei ole vaikka olettaisi kun kaikki tieto kulkee taskussa mukana, mutta monet ei osaa edes hakukonetta käyttää.
Vierailija kirjoitti:
Järkyttävää nähdä bussissa rattaissa oleva taapero, joka katsoo kännykästä/ tabletista ehkä jotain lastenohjelmaa. Äiti/isä selaa samalla omaa puhelintaan.
Ennen vanhemmat tuijottivat bussissa viikko-tai iltapäivälehteä ja lapselle lykättiin kirja tai peli käteen. Nykyään taas tuijotaan kännykkää, josta samat asiat luetaan eli tuijottamista on tapahtunut vuosisatoja.
Tietotekniika luo älykkäämpiä yksilöitä; en itse 80-luvun nuorena ja 90-luvun läpäisseenä voi sanoa muuta kuin, että nykyelämä on vaativampaa, virikkeellisempää, monipuolisempaa älyllisesti ja tietoa on helppo löytää.
Se ÄO:n lasku siten johtuu jostain muusta, ja joku jo mainitsi polarisaation, jossa se toinen puolisko kuluttaa enemmän aikaa vähäpätöisempään, kun ennen useampi olisi tehnyt vaikkapa enemmän läksyjä, keskittynyt johonkin ja urheillut enemmän. Ei mun nuoruudessa katsottu paljon edes tv:tä.
Kuka tahansa osaa näpytellä pelejä ja avata ne, kun on tarpeeksi monesti niin tehnyt. Jos sinunkin eteesi olisi tabletti laitettu niin olisit osannut saman.