Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kävin lenkillä, en jaksanut juosta kuin vajaa satametriä

Vierailija
06.07.2022 |

Kävelen viikottain pitkiäkin matkoja hengästymättä, miten ihmeessä en pysty juoksemaan?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
06.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska sinulla ei ole kuntoa juoksemiseen.

Vierailija
2/6 |
06.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Korona? Astma ?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
06.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloitat liian kovaa. Minä luulin että en jaksa juosta (jaksoin siis aina juosta just ja just jotain 4 valopylvään väliä) ja ihmettelin miksi on niin huono kunto, vaikka jaksan tehdä 40-60 kilsan pyörälenkkejä. Kun tajusin että ei pidä lähteä kiskomaan hulluna, vaan juosta hitaasti, niin heti meni helposti 5 kilsaa vähän yli puolessa tunnissa. 

Vierailija
4/6 |
06.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pysy kotona äläkä ryntäile missä sattuu!

Vierailija
5/6 |
06.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juoksu rasittaa kävelyyn verrattuna paljon enemmän, syke nousee äkkiä korkealle, jos ei ole juoksemaan. Aloita kävely-hölkällä, eli tee lenkkejä jossa vuorottelet kävelyä ja juoksua. Juokse rauhallisesti ja alkuun lyhyitä pätkiä, vaikka ihan lyhtypylvään väli tai pari, oman maun mukaan. Pikkuhiljaa kroppa tottuu siihen juoksun iskutukseen ja sitten voit kokeilla pidentää juostujen pätkien pituutta. Aloita rauhallisesti, niin vältyt kivuilta ja ongelmilta.

Vierailija
6/6 |
06.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä se lähtee. Juokse vielä se satametrinen ja sitten kävele. Ensi viikolla juokse kaksi minuuttia ja kävele viisi ja toista se. Seuraavalla viikolla juokse kolme minuuttia ja kävele väliin . Kohta juokset kymmenen minuuttia putkeen ja sylsyllä menee jo puolituntinen juoksua. Sitkeyttä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kolme