En muista miten metrolla matkustetaan. Neuvoja?
Eli onko siellä alhaalla jotkut kyltit kumpaan suuntaan kummankin raiteen metro menee? Minun pitää päästä Kampista Vuosaareen ja takaisin, lipun osaan ostaa automaatista. Jos lipun voimassa olo loppuu kesken tulomatkan (eikö se 80min ole voimassa?), niin saako matkustaa loppuun asti?
Kommentit (5)
Metrolla matkustetaan niin että kun tulen helsinkiin niin tasavallan presidentti sauli niinistö sanoo helsingin kaupungille sen että minä pääsen maksutta metroon.
Muista antaa metrolle pysähtymismerkki näkyvästi kättä heiluttamalla. Menee muuten ohi. Kohteliasta on myös tervehtiä kuljettajaa sisään noustessa sekä kiittää kuuluvasti kun poistut.
Lukee selvästi. Katsot vaan, että menet nimenomaan Vuosaaren etkä Mellunmäen metroon. Saa matkustaa matkan loppuun saakka, vaikka voimassaolo loppuisi kesken.
Opastintauluissa lukee selvästi mihin seuraava metro on menossa. Myös vaunuissa lukee siinä näyttötaulussa, että mihin metro on menossa. Kampissa valitset siis Vuosaareen menevän metron ja Vuosaaresta lähteekin vain länteen päin metro, kun on päätepysäkki.
Kertalippu on voimassa 80min, mutta voit ostaa myös 1-7 vuorokauden lipun, nämä ovat sitten voimassa sen ostamasi vuorokausimäärän. Lipun pitää olla voimassa kulkuneuvon lähtiessä pysäkiltä/asemalta eli jos lipun voimassaolo loppuu kesken metromatkan, saat jatkaa sen loppuun, mutta jos jatkat matkaasi vielä toisella metrolla tai muulla hsl-kulkuneuvolla, joudut ostamaan uuden lipun.
Nykyään pitää olla paikkalippu. Pelkkiä matkoja ei enää myydä. Muista ostaa lippu oikeaan vuoroon, sillä se ei kelpaa esim. seuraavassa junassa.