Siis eikö joissain Amerikan osavaltioissa saa aborttia enää edes, vaikka raskaus uhkaisi henkilön terveyttä ja henkeä?
Oikeasti? Vaikka riski olisi vakaviin, jopa hengen vieviin komplikaatioihin?
Kommentit (11)
En tiedä, mutta toivottavasti asia on näin.
T. Pieni mies, joka tuntee suurta ylemmyyttä saadessaan sortaa toisia.
Vierailija kirjoitti:
Ei. Mutta se on vain köyhien ongelma, varakkaat tekevät lyhyitä lomamatkoja liberaaleihin osavaltioihin ja Kanadaan.
Kamalaa! En tiedä mitä sanoa, tuntuu hirveältä.
-Ap
USA on demokratian irvikuva. Land of the free tosiaan.
Vierailija kirjoitti:
Tietenkin saa, höpsö. Aborttia ei vaan siellä käytetä ehkäisykeinona.
No ei kyllä saa kaikissa osavaltioissa.
Vierailija kirjoitti:
Tietenkin saa, höpsö. Aborttia ei vaan siellä käytetä ehkäisykeinona.
Ei todellakaan saa ja on odotettavissa, että näissä osavaltioissa jatkossa kielletään mm- perhesuunnittelu, seksuaalikasvatus kouluissa sekä ehkäisy. Esim. Floridassa jo nyt kannellaan koulusta kotiin, mikäli nuori ottaa koulussa seksuaaliasiat puheeksi lainkaan.
Ei saa. Ei kelpaa syyksi myöskään alaikäisyys, raiskaus eikä insesti tai syöpähoidot jotka aiheuttaisi sikiön vammautumisen ja elinkelvottomuuden. Se on kuolemantuomio monelle tytölle ja naiselle.
Esim Idaho, Missouri ja Nebraska ovat kieltäneet kokonaan. Niissäkin osavaltioissa joissa abortti sallitaan jos äidin henki on vaarassa, niin se päätös tehdään usein vasta sitten kun on liian myöhäistä ja äiti tekee jo kuolemaa.
Missourissa taisi olla jo ehkäisykin kielletty ja siihen laki ollut koko ajan valmiina. Kyllähän tässä on tarkoitus orjuuttaa naiset ja viedä äänioikeus, koska usassa ei saa murhasta tuomittu äänestää. Myös keskenmeno voidaan tuomita murhana.
Tuo USA on kyllä todellinen kaksinaismoralismi maa. Ei minun tartte edes kertoa. He tietävät, jotka tajuavat mistä kyse. Itse mietin vain maapallo raukkaa suhteessa räjähtävään ihmismassaan ja sitä kautta ympäristö ongelmiin. Tällä menolla alkaa ruokakin hupenemaan. Tauditkin lisääntyy - tosin poistaa ongelmaa osin sitä kautta. Mielestäni tuo ihmisen pyhyys voisi rajoittua siihen syntymään. Sitä ennen, varsinkin alkumetreillä, sehän ei ole kuin täysin tiedoton solumöykky. Esim. Leikkauksissa viedään paljon enempi soluja... eikä ketään kiinnosta! Milloin siis suojellaan vaikkapa syöpäkasvain? Eläähän sekin!
Jos olisin raskaana, en uskaltaisi matkustaa lomalle Yhdysvaltoihin. Voihan sitä suunnitella että lomailee vain ei-hihhuliosavaltioissa kuten New York ja Kalifornia , mutta mitä tapahtuu jos kesken New York-Los Angeles suoran lennon raskaana oleva nainen menettää tajuntansa ja alkaa vuotaa verta kuin vesihana? Jos lento tekee hätälaskun vaikkapa Teksasiin, eikä kukaan lääkäri uskalla tehdä raskaudenkeskeytystä ennenkuin potilas on kuoleman kielissä. Ei siinä auta huutelut että olen suomalainen, Teksasin aborttilait ei muhun päde.
Ei. Mutta se on vain köyhien ongelma, varakkaat tekevät lyhyitä lomamatkoja liberaaleihin osavaltioihin ja Kanadaan.