hitto et mua pelottaa
mul on reikä hampaassa joka on isompi kuin se hammas (siis se reikä) yks hammas lohennu puoliksi ja toinen hammas lohennu kokonaan, pikku terä jäljellä. . .
en oo tilannu hamppilääkäri aikaa kun ei oo ollu kipeänä hampaat. tietty joskus jomottanu tai vihlassu mut eipä oikeen muuta.
nyt tänään pakotin itteni varaamaan ajan ja sain tälle iltaa sen jo. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKkkkkkk. pelottaa. mitä lie siel aattelevat. voin kuvitella niiden ajatukset. . . hävettää ja nolottaa mennä kun oisin voinu mennä paaaljon aiemmin ennenkuin tilanne on näin paha. mut en oo uskaltanu. aina oon aatellu et sit ku tulee hammaskipeeks. mut ei.
ok. kyl mä kestän kaiken kunhan puudutuksen saan, repikööt hampaan tai ihan mitä vaan mut voiko sille hampaan tygälle tehdä mitään? siis kun ikenessä tuntuu vaan piikki . miten sellasta repiä? tää on noloo ja mua pelottaa.
hitsi kun ois vaan aiemmin menny hamppilääkäriin. tyhmä mikä tyhmä.
toiv. ne ois nähnyt vastaavaa aiemmin etten mä olisi ainoa . . .
Kommentit (11)
miks mul ei oo voinu hapaita vihloo niinkuin muillakin kun reikä tulee. niin nyt ei oltas tässä..
sydän lyö tuhatta ja sataa. aika on 18.15 kolme tuntia EEEEIIIII
t. ap
paikattiin muutama reikä, poistettiin hammaskiveä ym. mun pitäs käydä röntgenkuvat ottaan, mut en voi ihan vielä ottaa kun pitää saada varmuus etten oo raskaana . . eli ens viikkoon pitää oottaa ja testata, ellei täti löydä.
sit jos en oo raskaana sit revitään huonot hampaat
ap
Siis yksi on ihan tynkä jne. ja VIIKON päästä vasta aika sillä ;)
Et oo ainoo.
nalkuttiko? vai oliko niinkun vastaavia tapauksia näkisi päivittäin?
Nyt sitten kun olen viimein saanut aikaseksi mennä saan rampata juurihoidoissa yms.
Miten hammaslääkäri suhtautui huonoihin hampaisiisi? Ilmeisesti ihan hyvin.
Mulla oli sama tilanne vuosi sitten, ja minä raukka menin terveyskeskuksen särkypäivystykseen. Siellä oli täys k**pää lääkäri joka ivallisesti voivotteli ja kauhisteli mun hampaiden kuntoa " miten voi päästää hampaansa tällaiseen kuntoon" jne. Vaikka olin heti ovesta astuttuani sanonut että pelkään hammaslääkäriä ja siksi hampaat ovat mitä ovat. No sieltä kun selvisin (itkien) pois niin tilasin ajan yksityiselle lääkärille joka on pelkopotilaisiin erikoistunut. Siellä kohtelu oli ihan toista luokkaa ja nyt hampaani ovat kunnossa, kiitos ihanan lääkärini.
sanoi kuitenkin että kun sulla on näin huonoja hampaita täytyy tehdä sitä ja tätä. . .
varmaan näkee useinkin? vastaavaa. ei ilmekkään värähtänyt kun näki hampaat (tarkkailin sen ilmettä et miten se kauhistuu)
ap
Yhdessä hampaassa on valtava reikä...ja muutenkin vihloo yms! Viimeksi vain sattui puudutuksenkin kanssa niin paljon, että menisin melkein ennemmin synnyttämään :D
En tajua mistä tämä pelko tulee, en vain uskalla kun varaa ei ole nyt yksityiseen, tai mihinkään kevytnukutukseen tms.
Tsemppiä vaan!