Onko sinulla kaveria, joka aina valitsee puheenaiheet?
Minulla on kaveri, jonka kanssa kyllä juttua riittää, mutta aina hänen valitsemistaan aiheista. Itseään koskevista asioista, mutta myös muista mielenkiinnon kohteistaan. Jos kerron itse jotain, se ohitetaan kokonaan. Ennen edes kohteliaisuudesta hän sanoi minun asiaani lyhyesti jotain, mutta nykyään ei enää yhtään mitään.
Kommentit (8)
Minä taidan olla juuri sellainen. Olipa hyvä, että hoksautit. Yritän tästedes parantaa tapani.
En yleensäkään jaa asioita mielelläni kavereille niin minä olen yleensä se joka kuuntelen.
Kaikki mun tuttavat on tuollaisia, äitinikin!
Mulla on kaksi. Toinen on edellisen kirjoittajan mainitsema hölösuu, jonka juttujen väliin on turha yrittää mitään sanoa. Jos joskus jonkun oman jutun saa aloitettua, niin sekin juttu käännetään heti omiin horinoihin. Huoh.
Toinen ystävä on taas niin kateellinen ja katkera, että ottaa kaiken elämässäni tapahtuvan henkilökohtaisena loukkauksena, joten harvoin kun juttelemme, niin juttelemme omastakin toiveestani vain hänen ihanista jutuistaan :D
Esimerkkejä: tv-ohjelma, jota en seuraa, urheilulaji, jota en seuraa, ihmisten, joita en tunne, perintöriidat, työpaikkansa ihmiset ja mitä heille on tapahtunut, onhan niitä aiheita :'D
Ap
Vierailija kirjoitti:
Esimerkkejä: tv-ohjelma, jota en seuraa, urheilulaji, jota en seuraa, ihmisten, joita en tunne, perintöriidat, työpaikkansa ihmiset ja mitä heille on tapahtunut, onhan niitä aiheita :'D
Ap
Ap: osallistutko sinä kuitenkin keskusteluihin noista? Etkö voi ensi kerralla vastata joistain musta ihmisistä tai muista ohjelmista?
Tuttua on. Myöhemmin voivat jopa mitätöidä keskusteluihin panostavan osuutta, jos olettavat, että aiheet valitseva keskustelija tietää kaiken aiheistaan ja toinen on vaan myötäillyt. Vaikka olisi nähnyt valtavasti vaivaa ja perehtynyt asioihin omien kiinnostuksen kohteiden lisäksi.
Töissä eräs taisi ihmetellä, miten aina vaihdan aihetta keskusteluissa. En vaihtanut, vaan yritin keskustella esillä olevista asioista ja lisäksi kertoa jotain omaa. Jotkut muut enemmän myötäilevät kertojia ja kai sopuleita pidetään sopeutuvina.
Ei mulla ole kavereita