Te joilla ei ole ilmastointia mikä on asuntonne lämpötila nyt?
Mulla lähenee 28.
Kommentit (51)
32,5c; tummat verhot edessä. Etelä-länsisuunnan ikkunat. Täällä on 26c jo kun ulkona tommonen 16c. talvella 21,5c plus greipin kokoinen sisälämmitys vieressä (ja tulavaatetus) 0,5-1c (tuplaa sähkölaskun).
Ihan sopivaa kuitenkin, varsinkin 28C vielä, kunkan vaatetusta vähentää. ja jopa paita päällä voi nytkin olla - ei kuitenkaan housuja ja sukkia voi pitää -, kun on tulletin nyt vieressä. Ikkuna auki myös auttaa ilmaa viieltymään (uutisoinnit sen suhteen ei pidä paikkansa, kun se on talo joka kuumenee ja ylläpitää kuumaa; ei sitä viileämpi ulkoilma).
Porottaa siis seinään pitkin päivää, ja talo kuumenee.
Kaupungissa ja maalla on nyt molemmissa noin 28 astetta. Maalla mökki kyllä jäähtyy yöksi noin 24 asteeseen, mutta kivitalo ei ykskaks jäähdy! Minäpä käynkin tuossa telkku-uutisten jälkeen uimassa. Järvivesi oli eilen illalla 21-22 asteista rantamatalassa!
21 astetta, kiitos siirrettävän ilmastointilaitteen. Paras hankinta koskaan.
32 astetta sisällä ja ulkona 30. Aivan järkyttävää. Koira läähättää niin kauheasti että en tiedä mihin sen raukan laittaisi. Aamuaurinko paistaa makuuhuoneisiin ja aamupäivästä aurinko porottaakin jo lattiata kattoon ylettyvyyn olohuoneen ikkunoihin ja keittiöön.
Vähän yli 28.