Löytyykö muita jotka eivät erityisemmin fanita grilliruokaa
Siis ei grilliruoka mitenkään pahaa ole (paitsi silloin kun se ruoka on liian kärähtänyttä), mutta ei se ainakaan minun suuhuni maistu mitenkään ihmeelliseltä ja erikoisen hyvältä. (Mietin vaan tässä, kun niin moni pitää grilliruokaa jonain aivan erityisenä herkkuna)
Kommentit (9)
Minäkään en tykkää. En tykkää pannulla paistetuistakaan ruuista. Inhoon sitä, minkälainen ruuan pinnasta tulee grillatessa ja pannulla paistaessa, etenkin jos siinä paistaessa on käytetty paljon rasvaa.
Minun mielestäni itsetehty perunasalaatti ja kuumassa vedessä lämmitetyt 2 nakkia, sinappi lautasen laidalla parin tomaatti- ja kurkkuviipaleen vierellä on paljon parempi ateria kuin mikään grillattu. Mutta olen muutenkin ehkä omituinen aikuinen, sillä mielestäni paras aamupala on puuro. Juhlallisin puuro on hitaasti keitetty kuuma riisipuuro kylmän mustikkakeiton kera. Mutta kaura- ja manna- ja ohra- ja tattaripuurokin maistuvat.
Jos tarjolla on kaasugrillillä kypsytettyä tavanomaista grilliruokaa se on aivan kamalaa. Kaupan valmiissa marinadissa lilluva possun pala haisee ja maistuu pahalta.
Mutta jos joku vaivautuu hitaasti kypsytellä hiili- tai puugrillin päällä tandoorikanaa tai erilaisia kasviksia se kyllä maistuu.
Jostakin syystä grilliruoka on mielletty nopeasti valmistuvaksi ruuaksi, vaikka eihän se niin ole.
Minä en pidä grilliruoasta. Mielummin syön tavallista ruokaa, joka on kypsennetty esim. uunissa.
Mä en tykkää kun ruokiin tulee paistopinta.
En ole kasvisyöjä. Mutta joskus 80 luku otin joulukinkun uunista pois. Tuli kinkkua katsoessa yäk. Misu- kissa maukui jaloissani,annas sitä kinkkua! Oli sen kypsymistä kytännyt sinä lieden vieressä jo tovin!Joten yksin asuessa, ollessani en valmista liihaa,en siipi karjaa,en syö leikelitä.Yäk. tulee fiilis.(Eikä ole grilliä kerrostalo asunossa,ei kesämökkiä!)
Juhannuksena pitää saada käristemakkaraa ja muutakin grillattua, muuten en grilliruokaa kaipaa.
Täällä yksi. Maha ei siedä käristettyjä, rasvaisia ruokia, joten en grillaa mielelläni. Ei se grillattu ruoka niin järin terveellistäkään ole, että sitä väkisin pitäisi syödä.
Mä. Oon ollut samaa mieltä jo kanssasi lapsesta asti. Grillitassut on ainoita paremman makuisia grillijuttuja mun mielestä. Oma kesäni ei mee grilliruokia grillatessa yksin ollessani.
M28