Ollaan menossa tuttavaperheen mökille viettämään juhannusta - Palataan sieltä takaisin sunnuntaina
Mikä olisi hyvä tuliainen isäntäväelle? Olisiko esim. itsetehty omenahillo ja vaikkapa saunavihta teistä hyvä lahja?
Kommentit (13)
Onko ruoista sovittu, kuka ne hankkii ja maksaa? Joitain ruokia voisi viedä, jotka säilyvät ilman jääkaappia, ellette ole muuta sopineet, esim, joitain näistä: kahvia, hapankorppuja, keksejä, vapaita munia, pastaa, kaurahiutaleita, oliiviöljyä, leipää, pullaa, muroja. Alkoholittomia virvokkeita: mehua, limsaa, siideriä, viiniä, kuohuviiniä.
Saunavihta on ok, jos se on itse tehty. Kaupasta ei ehkä kannata ostaa, kun mökilläkin voi varmasti tehdä. Omenahillo kuulostaa hyvältä.
Olette mökillä aika pitkään. Hieman runsaampia viemisiä ajattelisin. Kotonakin varmasti menisi rahaa juhannuksena syömisiin ja juomisiin.
Vierte sellaista, mitä itsekin syötte/käytätte. Tykkäisin omppuhillosta.
Nää on niitä vieraita, joita mökille ei haluta.
Joo ostakaa keksipaketti viemiseksi.
Seksileluja koko perheelle, vaikka panokeinu.
No nyt oli kyllä tuore ja omaperäinen provo. 10/10
Muistakaahan kaikki sitten vihdanteossa metsänomistajan lupa!
Älkää menkö. Kukaan ei oikeasti halua kutsua mökilleen ketään. Kaikki haluaa viettää mökillä aikaa vain oman perheen kesken. Kohteliaisuuden vuoksi on pakko kutsua, mutta oikeasti vieraita ei kukaan halua.
Tämän kun ymmärtää, on ollut helppo kieltäytyä kutsuista ja viettää oman näköinen juhannus oman perheen kesken
Vierailija kirjoitti:
Älkää menkö. Kukaan ei oikeasti halua kutsua mökilleen ketään. Kaikki haluaa viettää mökillä aikaa vain oman perheen kesken. Kohteliaisuuden vuoksi on pakko kutsua, mutta oikeasti vieraita ei kukaan halua.
Tämän kun ymmärtää, on ollut helppo kieltäytyä kutsuista ja viettää oman näköinen juhannus oman perheen kesken
Niin totta. Vielä pitäisi ymmärtää, että ketään ei kutsuta mökille kohteliaisuuden vuoksi ja se ei tosiaankaan ole pakko.
Menkää vaan, jos teidät on kutsuttu. Omat lakanat ja pyyhkeet ovat myös ajattelevainen ele, jos olette autolla matkassa.
Ihanaa juhannusta kaikille! Olkaa varovaisia vesillä. Älkää juoko liikaa alkoholia.
Eilen soitti kaveri parin vuoden takaa. Mukava ihminen ja saanut vuosien varrella neljä lasta.
Olisivat halunneet tulla perheineen meidän mökille. Ei käy ja tämän kesän jälkeen mökkikin myydään. Ei kiinnosta yhtään enää.
Vihta, siittä mökkitien varresta tietysti.