Kesäpäivänseisaus ohitettu ja matka kohti syksyä alkaa. Ensi viikolla jo heinäkuu
Kesäpäivänseisaus ohitettu ja matka kohti syksyä alkaa. Ensi viikolla jo heinäkuu
klo 15:44 | 22.6.2022
Mitkä fiilikset? Ensi viikolla juhannus ja kesäkuu ohitettu ja olemme heinäkuussa.
Sivut
Ok. Tänään käväisi mielessä jo syyskuiset tuulet ja puolukkavarvut. Menisi nyt pari kuukautta nopeasti. Typerä kesä.
Ihanaa. Alkusyksy varsinkin mahtavaa aikaa, kun vielä lämmin, mutta hämärtää. Parempaa kohti ollaan menossa!
Ihanaa.
Varmaan uusi koronarallikin alkaa syksyllä. Nyt vain hetkeksi höllennetään, että jaksetaan sitten taas. Ei kannata pelin olevan pelattu vain siksi että silmät on nyt ummistettu.
Ihan varmasti onkin. Syksyllä tiedossa on kerrospukeutumista ja kotatulia mökillä - puolukkamättäiden välillä. Sopii minulle!
Ihana Suomen kesä! Mistä teitä kesän inhoajia sikiää?
Toivottavasti kestää pitkään. Sitä loskaa saa sietää ihan tarpeeksi, kun en kyllä vielä ensi talvena aio Koronan vuoksi lähteä talvikotiin.
Teillä olisi mahdollisuus muttaa kesäksi Siperiaan. Paitsi yksi kuukausi sielläkin on KUUMA!
On ollut ihanan viileä kesäkuu. Vaikka heinäkuussa tulisi helteitä, ei mennyt koko kesä pilalle niiden takia.
Odotan jo syksyä, ihanaa!
Syksy. ♥
Hellehulluja kiukuttaa, kun ei päässytkään koko kesää hokemaan, että PAKKO NAUTTIA!!!
Mä tykkään onneksi vaihtelusta. Jokainen vuodenaika on kiva.
Me olemme niitä suomalaisia, jotka ovat suntyneet oikeaan maahan. Kesä on lyhyt kuin lapsella paita.
Ne tappavan kuumat hellejaksot saavat ainakin minut inhoamaan kesää. Liian kuuma on liian kuuma, ei sellaista jaksa.
Miettikää vähän, heti marraskuun jälkeen on jo joulukuu.
[quote=Vierailija]Ihana Suomen kesä! Mistä teitä kesän inhoajia sikiää?
Toivottavasti kestää pitkään. Sitä loskaa saa sietää ihan tarpeeksi, kun en kyllä vielä ensi talvena aio Koronan vuoksi lähteä talvikotiin.
Teillä olisi mahdollisuus muttaa kesäksi Siperiaan. Paitsi yksi kuukausi sielläkin on KUUMA![/quote
Jossain eteläisellä pallonpuoliskolla, kuten Tulimaassa Argentiinan ja Chilen eteläosassa on varmasti viileempää tähän aikaan vuodesta. Siellä on nimittäin talvi tähän aikaan vuodesta ja lämpötilat +5-0 paikkeilla. Sinne siis kannattaa muuttaa tähän aikaan vuodesta Siperian sijaan.
Tähän asti onkin ollut ihanaa. Rakastaisin Suomen kesää, jos lämpötilat olisivat aina 17-23 astetta.
Mutta nyt ensi viikonlopusta alkaen taas sitten elämä onkin lähinnä selviytymistä, päivällä pakko pysyä sisällä ja jaksan ainoastaan makoilla sängyssä. Normaali elämä jatkuu taas sitten, kun lämpötila sen sallii. Toivottvasti tulee edes välillä viileämpää. Viikkojen makoilu aiheuttaa jo selkäongelmiakin.
Kesä on paskinta aikaa, jos on kuumaa. Viileä sadekesä on ihan siedettävä.
Suomen kesä on helvetin lyhyt!
Paras kesä edessä. Elokuu on Euroopassa yleisin lomakuukausi.
185 päivää enään jouluun 🙈🙉🙊
94 päivää. Jos siinä ajassa ei osaa nauttia kesästä niin ei mistään. Muuta Afrikkaan.
Sivut