Tissuttelijat! Kokeilkaa parin viikon/kuukauden täysraittiutta. Jos tekee tiukkaa, niin teillä on ongelma.
Näin yksinkertaisella kokeella pystyy kuka tahansa selvittämään hallitseeko alkoholi elämää vai ei.
Kommentit (5)
eihän se kivaa ollut, kun monesti teki mieli ottaa vähän viiniä tai viikonloppuisin pari siideriä tai saunakaljat tms.
onnistui kuitenkin.
totta on, että parempi olisi kun pystyisi olemaan ihan kokonaan ottamatta tai sitten vaan viikonloppuisin tai juhlatilaisuuksissa sen pari lasillista. Mutta nyt sitä on tottunut tähän lähes jokailtaiseen pariin lasilliseen ja huom! lasten mentyä nukkumaan. Ei tästä nyt kauheeta morkkista saa mitenkään kehitettyä, eikä ongelmaakaan, paitsi tietysti sen, että tarkkana pitää olla ettei määrät salakavalasti pikkuhiljaa ala lisääntyä. Lisäksi tissuttelusta huolimatta tulee joskus (ehkä krt/2kk) juhlittua jossain tilaisuudessa ja otettua vähän enemmänkin, silloin on lastenhoito tietysti erikseen järjestetty.
eli arvostelijat ja puritanistit: olette toki oikeassa, mutta ei me tissuttelijatkaan nyt välttämättä ihan hirveissä ongelmissa kieriskellä. haetaan ehkä vaan rentoutusta vähän turhan yksioikoisin keinoin.
Keinoja on monenmoisia, mutta on oltava tarkkana sellaisten kanssa, jotka aiheuttavat riippuvuutta. Itse nautin suklaasta kun olen saanut vauvan päiväunille. Se on oikein päivän kohokohta (säälittävää :)). Anyway, alkoholi aiheuttaa myös riippuvuutta ja rasittaa sisäelimiä. Kannattaisi vakavasti miettiä muita rentoutumiskeinoja.
Tipatonta ajanjaksoa pitää kokeilla silloin kun voisi juoda, mutta vaan päättää olla juomatta - sehän siinä on se juju. Raskausaikana taas ei kukaan normaali ihminen käytä alkoholia.
ja minua pidetään yleisesti huumorintajuttomana moralistina, jolla pipo kiristää. Joisin ne pari drinksua silloin tällöin jos vain saisin ne kurkusta alas. Tiedän nimittäin olevani kriittinen ja hankalakin enkä osaa varsinaisesti " heittää vapaalle" tai rentoutua.
jotka väittää voivansa lopettaa heti kun haluavat. Mutta kun ei ne halua, nääs. Kun ei niillä kerran ole ongelmaa.