Hanavedestä huono olo!
Joudun ostamaan lähdevettä. Epäilen että vedessä jotain p a s k a a.
Onko muita?
Vanha talo ja putket myös. Tms.
Missä voi tutkituttaa veden?
Kommentit (11)
Se on normaalia, siinä on vain mukana ns. teknistä vettä joka saattaa aiheuttaa makupoikkeamia.
Tässä talossa jossa asun, huomasin heti, että vesi jotenkin haisee. Vettä pitää myös valuttaa hanasta noin minuutti ennen kuin saan täysin kylmää vettä! No lvis remppa tähän taloon onkin tulossa. Mummut ei raaski tuhlata vettä ja usein töistä tullessani asunnossani haisee rehellinen paska. Eivät raaski vetää wc pönttöä. yäk
Meillä oli omakotitalossa vähän raudalta maistuvaa vettä, josta tuli joskus lievästi paha olo. Vieläkään en tykkää sitä juoda jos porukoilla käyn.
En ole vuosiin juonut enää hanavettä Suomessakaan. Katsokaa joskus veden pintaa sivusta kun sitä on vaikka uuninpellillä.
Putkiremontti voisi olla aiheellinen jos ei ole tehty.
Vierailija kirjoitti:
En ole vuosiin juonut enää hanavettä Suomessakaan. Katsokaa joskus veden pintaa sivusta kun sitä on vaikka uuninpellillä.
??????
Suosittelen hankkimaan suodattimen juomavedelle. Esim. Aqva tai berkey
Ei vedessä mitään vikaa ole vaan sinussa ja juoma tavoissasi.Hotkit kitaasi sen liian nopeasti,