Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Korkosuojan ottanut ei voi koskaan voittaa

Vierailija
18.06.2022 |

Siis taloudellisesti voi voittaa, mutta keskustelussa meidät leimataan aina "häviäjäksi". Kun korot oli matalat, niin olimme pankin vietävissä olevia hölmöjä. Nyt, kun korot nousee, niin sanotaan, että kohta se pankki jo peruu korkosuojan kannattamattomana.

Omassa velkakirjassa ei kyllä pankilla ole mitään oikeutta sanella yksin uusia ehtoja. Ainoa poikkeus olisi se, jos Suomen laki muuttuu eli hallitus puuttuu peliin. Luuleeko joku oikeasti, että kun korot on muutaman prosentin plussalla, niin kaikki ehdot nollaantuu? Vai olisiko vain niin, että halvan korkosuojan viime vuosina ottanut saattaa jäädä voiton puolelle ja siitä koetaan jotakin kateutta? Kun ei ollutkaan niin typerä päätös?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
18.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

upsista

Vierailija
2/2 |
18.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iltiksen keskustelupalstalla joku jankkaa, että toivottavasti korkosuojaukset irtisanotaan. Siis miksi jotkut on niin katkeria korkosuojista? Ei mahu ymmärrykseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla